Golfový turnaj roku se blíží – Illinois hostí tento víkend tradiční Ryder Cup

Pouze pár dní zbývá do začátku dlouho očekávaného Ryderu Cup 2012 – souboje mezi nejlepšími golfovými hráči Ameriky a Evropy. Ve dnech 28. až 30. září hostí tento prestižní turnaj americké hřiště Medinah Country Club nedaleko Chicaga. Vítězství z roku 2010 obhajuje tým Evropy, kdy ve velšském Celtic Manor porazil tým Ameriky v těsném poměru 14⅟2 ku 13⅟2.

Historie Ryder Cupu se začla psát už v roce 1927, kdy se konal vůbec první mezinárodní turnaj mezi Spojenými Státy a Velkou Británií. Jeho úplným zakladatelem a sponzorem byl anglický obchodník jménem Samuel Ryder. A právě po něm se jmenuje i vítězná trofej.
Tento turnaj se koná jednou za dva roky a střídavě mění americkou půdu za anglický golfový trávník. Až do roku 1973 hráli proti sobě pouze nejlepší hráči Spojených států a Velké Británie. Do této doby vždy dominovali Američané (v 19-ti odehraných turnajů zvítězili 16x). Proto poprvé od svého založení bylo povoleno hráčům z Velké Británie povolat i nejlepší hráče z Irska. O 6 let později bylo toto pravidlo pozměněno a rozšířeno i na nejlepší hráče Evropy. Tady se kormidlo dominance začalo pomalinku obracet směrem k nejstaršímu kontinentu. Od roku 1985 vyhrává Evropa skoro pravidelně. Z posledních 13 ročníků to bylo přesně 9x.

Díky událostem v září roku 2001 se turnaj uskutečnil až o rok později. Bylo rozhodnuto, že následující ročníky budou pokračovat nadále po dvou letech, přesně jak bylo zavedeno dříve.

V Ryder Cupu startuje vždy 12 hráčů z každého kontinentu.

Tým USA
Prvních 8 hráčů určuje žebříček Ryder Cupu, ve kterém hráči dostávají body dle umístění na turnajích PGA tour (1 bod = 1 dolar). Zbývající 4 hráči jsou vybráni americkým kapitánem jako „divoké karty“.
Jako zajímavost stojí zmínit, že před dvěma lety byl Tiger Woods při jeho šesté účasti poprvé vybrán na „divokou kartu“.

Soupiska týmu USA pro rok 2012:                                                    
Davis Love III – nehrající kapitán
Keegan Bradley
Jason Dufner
Jim Furyk
Dustin Johnson
Zach Johnson
Matt Kuchar
Phil Mickelson
Brandt Snedeker
Webb Simpson
Steve Stricker
Bubba Watson
Tiger Woods

Tým Evropy
Během evropské tour získávají hráči body dle vydělaných peněz (1 bod = 1 Euro). Prvních pět z tohoto žebříčku automaticky postupuje na Ryder Cup v následujícím roce. Dalších pět je vybráno ze světového žebříčku Ryder Cupu (podmínkou je, že nejsou mezi prvními pěti Evropského žebříčku). Poslední dva volí kapitán (dříve to byli 3 hráči).

Soupiska týmu Evropy pro rok 2012:
José María Olazábal – nehrající kapitán
Nicolas Colsaerts
Luke Donald
Sergio Garcia
Peter Hanson
Martin Kaymer
Paul Lawrie
Graeme McDowell
Rory McIlroy
Francesco Molinari
Ian Poulter
Justin Rose
Lee Westwood