Grape – malý festival s veľkými menami

Hviezdy ako The Subways, Morcheeba, Example alebo Modestep vystúpili na treťom ročníku festivalu Grape, ktorý si počas svojej krátkej histórie vybudoval úctyhodný rešpekt medzi fanúšikmi alternatívnej a elektronickej hudby. Atmosféra bola tradične veľmi priateľská až rodinná a nepokazilo ju ani chladné a daždivé počasie.

 

Šnúru britskej hudby odštartovali v piatok londýnski Wolf Gang, ktorí potešili fanúšikov skladbami z debutového albumu „Suego Faults“ ako „Back to Back“, „The King And All of His Men“ alebo „Dancing with Devil“, pričom ponúkli aj novinky z pripravovanej nahrávky. Už po doznení Wolf Gang sa dalo tušiť, že tohtoročný Grape opäť nesklame.

Podobným štýlom nadviazalo aj duo Blood Red Shoes s ich nevtieravým alternatívno-rockovým zvukom. Po nich nasledovali The Subways, o ktorých nikto nepochyboval, že budú skvelí, no tí si pripravili pre návštevníkov nečakané prekvapenie. Pred samotným koncertom sa Billy Lunn a Charlotte Cooper predstavili na „stolička stage“, kde odohrali unplugged mini koncert. Organizátorom sa takto podarilo vytvoriť improvizovaný hudobný priestor, ktorého intímna atmosféra bola aj v prípade The Subways veľkým zážitkom.

The Subways bolo možné vidieť na Grape už druhýkrát a podľa slov Billyho Lunna dúfajú, že čoskoro sa opäť na Slovensko vrátia. Hneď prvá skladba „Oh, Yeah“ z albumu „Young for Eternity“ odštartovala jedinečnú atmosféru medzi pódiom a publikom. Okrem kvalitného prierezu svojho dvanásťročného pôsobenia predstavili návštevníkom Grapu aj najnovší singel „Kiss Kiss Bang Bang“ z posledného albumu „Money and Celebrity“. Medzi davom a kapelou rástli každou skladbou vzájomné sympatie, čo na záver koncertu vyvrcholilo Billyho skokom do davu fanúšikov, ktorí ho oddane niesli ponad hlavy. Členovia kapely si teda koncert užívali rovnako ako publikum, ktoré ich odprevádzalo obrovským potleskom. Niet teda divu, že skladba „Rock & Roll Queen“ sa stala neoficiálnou piatkovou hymnou festivalu.

V zapätí zahrala svoj rozlúčkový koncert skupina Noisecut na pamiatku ich speváčky Bety Majerníkovej, ktorá pred letom tragicky zahynula pri autonehode. Namiesto nej odzneli v pochmúrnom duchu štyri piesne v podaní Zdenky Prednej, Katky Koščovej, Slivky z PPE a Emy Brabcovej z českej kapely Luno, ktoré pochádzali zo starších aj novších albumov. Aj napriek smutnej atmosfére počas koncertu prišlo Noisecut podporiť množstvo návštevníkov. Koncert ukončili piesňou Zem stíchla, pri ktorej sa viacerí neubránili slzám.

Upršaný a studený sobotňajší program patril v úvode slovenským a českým kapelám, ktoré pripravovali návštevníkov na večernú nádielku. Na Redds stage sa predvádzali Hafo s Beyuzom, ktorí vytiahli nielen už dobre známeho Omietkového démona, ale aj iné staršie hity.

Príjemne pôsobili taktiež kapela Billy Barman, ktorej koncert dostal na Grape svojskú príchuť. Juraj Podmanický je súčasťou organizačného tímu festivalu, a preto bola v podstate domácou kapelou, ktorá sa svojej úlohy hostiteľa chopila bezchybne. Tradične nesklamal ani bratislavský Lavagance, ktorý ukázal, že je v dobrej forme. Zazneli staršie aj novšie pesničky, čo publiku zjavne vyhovovalo a bavili sa spolu s kapelou.

Hlavným sobotným headlinerom bola Morcheeba s ich pôvodnou speváčkou Sky, ktorá má charizmu vyžarujúcu na desiatky metrov a ktorá s jej takmer nadľudským hlasom zhypnotizovala ľudí v publiku nielen najväčšími hitmi ako „Rome Wasn´t Built In a Day“, „Enjoy the Ride“ alebo „Blood Like Lemonade“.

Doznením tohto priam éterického koncertu sa na festivale rozpútala obrovská elektronická párty, s ktorou začali mladí Briti Modestep. Kapela so svojím dynamickým mixom dubstepu a drum and basu prilákala a presvedčila mnohých aj nemilovníkov týchto žánrov a uviedla ich do pravého tanečného varu. Dav potom plynulo nadviazal na Example, ktorý možno mierne poľavil z nastaveného tempa Modestepu, ale to nič nemenilo na fakte, že sa ľudia bavili, a to až do poslednej vytúženej „Changed The Way You Kiss Me“.

Grape nesklamal výborne vyskladaným line-up, ktorý bol vďaka svojej hudobnej dramaturgii opäť naklonený britskej produkcii. Ideálna rozloha areálu, bohatá ponuka stánkov s jedlami a priateľská atmosféra taktiež patrili medzi plusy festivalu. Návštevníci si mohli pozrieť film, počúvať hudbu, vyžívať sa na Urban Markete či len tak sedieť s kamarátmi na stohu slamy, no hlavne stretnúť množstvo zaujímavých ľudí. Už teraz sa môžeme tešiť, čím nás Grape opäť o rok prekvapí.