IN VINO VERITAS

Vrcholí období vinařských výstav a soutěží. O ročníku 2015 budou vinaři dlouho vyprávět, jaký to byl skvělý rok pro révu.

Šéfredaktor mě pověřil, ať udělám drobný průzkum, kdo jakému vínu holduje, a kdo jaké víno kupuje.

Oslovil jsem náhodné kolemjdoucí a paní Romana na otázku, kdo u nich víno kupuje, odpověděla „manžel“. Nejvíce kupují Ryzlink a „těžká“ červená vína. Pokud to není tajemství, kolik se u vás vypije vína za týden? Odpověď: v průměru jedna lahev. Poděkoval jsem za rozhovor a oslovil jsem paní Jindru, nastávající babičku, kdo u nich kupuje vína. Společně s manželem preferují převážně moravská vína, i z toho důvodu, že sama z Moravy pochází. Vína kupují jak ve vinotékách, tak v obchodních řetězcích. Víno se u nich pije příležitostně, cca 1 lahev za týden. Oslovil jsem i Martina, věkem okolo 30 let a ten, i když si víno dá, tak patří do skupiny pivařů. Dalším respondentem je pan Vladimír, čerstvý čtyřicátník. Ten patří mezi větší příznivce vína, kupuje výhradně moravská a přiznal, že se u nich vypijí dvě lahve týdně. Na otázku, kolik znáte odrůd, bleskově vysypal, že třicet.

Zastavil jsem pana Davida, věkově patří do kategorie padesátníků a jeho znalosti o víně mě až překvapily. Kromě tichých vín má rád šumivá vína, v obchodních řetězcích nakupuje minimálně, preferuje vinotéky a vzhledem k tomu, že hodně cestuje, nakupuje vína v zahraničí. Bravurně mi vysvětlil rozdíl mezi šumivým vínem a šampaňským. Šumivá vína jsou tichá vína sycená CO2 a šampaňské pochází pouze z Francie a to z oblasti Champagne. Ostatní takto vyrobená vína mají na vinětě poznámku „vyrobeno tradiční metodou“. Během rozhovoru jsem s panem Davidem přišel před jeho dům a on mě pozval dál a dovolil mi vyfotit jeho vinotéku. Říkal, že je hodně pracovně vytížen, ale na sklenku vína si rád čas udělá, především večer po náročném dni. Vína u nich kupuje on, preferuje suchá vína. Poděkoval jsem za rozhovor.

Z dotázaných respondentů jsem vycítil, že naše společnost vínu rozumí.

A jak jste na tom s vínem vy?

Láďa Drapal