Jižní Morava si získala Ledeč

Spolek vinařů Dubňanská hora z katastru Mutěnice uspořádala výstavu vín na nádvoří hradu v Ledči nad Sázavou.
Tento svátek vína mnohé návštěvníky hradu mile překvapil. Na jednom místě vinaři soustředili 300 vzorků vín z oblasti Dubňan, Mutěnic, Dolních Bojanovic, Ratíškovic a Šardic.

Kastelán hradu, pan Luděk Šíma, zařídil vše potřebné pro uskutečnění této výstavy, a tak návštěvníci měli dostatek místa k sezení. Živá hudba, Cimbálovka, měla připravené pódium se zastřešením. Živá hudba přispěla k dobré náladě.

V jednom podloubí hradního nádvoří se nalévalo červené víno a rosé a ve druhém vína bílá. Vstupné bylo 100 Kč, za 20 Kč jste si mohli koupit katalog vín a za 50 Kč skleničku. I když je Ledeč v kraji, kde réva neroste, víno se přesto dostává do zájmu konzumentů. Mohu říci, že návštěvnost této akce mě v tom jen utvrdila. Navíc úžasně vyšlo počasí, takže ten, kdo přišel, rozhodně nelitoval.

Celou akci jsem vnímal jako reklamu pro víno a vinaře. Když se pije s mírou, je víno prospěšné lidskému zdraví a ještě v polovině 19. století bylo na předpis v lékárnách. Pokud patříte ke konzumentům vína a nemáte na Ledečský hrad dalekou cestu, rozhodně si začátkem května rezervujte víkend na tuto poutavou akci.

Láďa Drápal