Slovenský reprezentační brankář Staňa posiluje pražskou Spartu

Přestupová bomba vybuchla ve sparťanském brankovišti. Novou akvizicí bronzového mužstva z uplynulé extraligové sezony je slovenský reprezentant Rastislav Staňa, jenž přichází na uvolněnou pozici po Tomáši Pöpperlem. Mistr světa z roku 2002, bývalý brankář Washington Capitals a v posledních letech jeden z nejlepších gólmanů KHL spojí své další hokejové počínání se Spartou. „Sparta je v hokejovém světě pojem a já se tam moc těším. Věřím, že budu mužstvu tou pravou oporou,“ tvrdí odhodlaně čtyřiatřicetiletý odchovanec Košic.

Velký otazník je smazán, zodpovězen. Klíčová pozice brankáře je ve Spartě vyřešena. Kabinu vítěze Prezidentského poháru a držitele extraligového bronzu brzy poprvé navštíví Rastislav Staňa. Zkušený slovenský gólman poslední tři sezony úspěšně působil v rámci KHL v mužstvu CSKA Moskva a uplynulý ročník dochytal v domovských Košicích, kde oslavil zisk mistrovského titulu.

Po odchodu Tomáše Pöpperleho, který nám po sezoně oznámil, že chce chytat v KHL, jsme řešili otázku brankáře. Jsme velice rádi, že můžeme našim fanouškům oznámit jméno tak kvalitního gólmana. Rasťa Staňa je zkušený brankář, který dosáhl velkých úspěchů, chytal v NHL, má zlato z mistrovství světa a v posledních letech vykazoval vynikající výkonnost v Kontinentální hokejové lize. Věříme, že to pro nás bude velká posila,“ říká Patrik Martinec, sportovní manažer Sparty.

Staňa v závěru minulé sezony opustil z rodinných důvodů po šesti sezonách KHL a přesunul se domů do Košic, teď se přestěhuje o dalších skoro 600 kilometrů západněji do české metropole. „Narodilo se nám druhé děcko a já jsem se rozhodl, že už nechci tolik cestovat. Chtěl jsem se vrátit z Ruska více do Evropy, třeba Švédsko, kde jsem dlouho působil,“ vypráví Rastislav Staňa. „Nakonec se rozběhla jednání se Spartou a já jsem rád, že o mě klub projevil velký zájem. Moc dlouho jsem se nerozhodoval, Sparta je velký hokejový pojem, má bohatou historii a výborný tým s vysokými ambicemi. Těším se,“ dodává zkušený gólman.

stana-03

Profil brankáře Rastislava Stani

Jeden z největších talentů slovenské brankářské školy se narodil v roce 1980 v Košicích, kde také začínal s hokejem. V roce 1998 zamířil z tamní juniorky do zámoří, kde začal svoji misi v týmu Moose Jaw Warriors v juniorské WHL (Western Hockey League). Během následující sezony 1999/2000 přestoupil do Calgary Hitmen a odchytal čtyři zápasy na juniorském MS ve Švédsku.

Jeho první seniorskou štací byli Richmond Renegades hrající ECHL, za které nastoupil 41 zápasů. Na tři duely ročníku 2000/2001 nakoukl i do AHL (American Hockey League). V Richmondu strávil i následující sezonu, kterou korunoval ziskem zlaté medaile na MS ve Švédsku, kde odchytal tři zápasy. O rok později byl opět v národním týmu a tentokrát bral bronz.

V zámoří Staňa zůstal až do ročníku 2003/2004, ve kterém si ho z týmu Portland Pirates vytáhli na šest zápasů do NHL Washington Capitals. V nejslavnější lize světa nastoupil do šesti duelů s úspěšností 89,0 % a průměrem 3,13 gólu na zápas. Poté se vrátil do Evropy a zamířil do Švédska, kde strávil následující čtyři sezony, během kterých prošel Södertälje, Malmö a Linköpingem. S tím slavil v letech 2007 a 2008 dvě stříbrné medaile.

Jeho další kroky vedly do Kontinentální hokejové ligy. Po třech sezonách v Čerepovci přestoupil Staňa do CSKA Moskva. V roce 2013 si svými výkony vybojoval účast na All Stars game a v armádním klubu započal i ročník 2013/2014. Stihl odchytat 25 zápasů, než se z rodinných důvodů vrátil na Slovensko do svého mateřského klubu z Košic a pomohl mu k mistrovskému titulu. V květnu 2014 podepsal smlouvu s pražskou Spartou, v jejímž dresu poprvé okusí českou nejvyšší soutěž.

text: hcsparta.cz, foto: eurozpravy.cz, hokej.cz