Na Skok+ do Košic Den 1.: vše je skvělé těším se

Jak jsem již několikrát psal, mám v Košicích pár kamarádů a vždy se tam jedu rád podívat, jak žijí. Vzhledem k tomu, že mám za sebou několik desítek cest na Slovensko, tak jsem si naivně myslel, že mně nemůže nic překvapit.WP_20140314_001

Cesta začala nenápadně na Hlavním nádraží v Praze, v lůžkovém voze. Což mimochodem čtenářům doporučuji. Ve 22h vyjíždíte z Prahy a odpočatí a vyspalí jste v Košicích na 7h ranní. Tedy… Vždycky tomu tak bylo. Nyní na mně České dráhy připravily překvapení ve formě lůžkového vozu, ve kterém musel očividně cestovat i císař pán. Pro jistotu nešlo vypnout topení a otevřít okno.  A tak to bylo opravdu parádní.

Cestu jsem však ve zdraví přežil a dorazil ráno do Košic. Košice mně přivítaly krásným počasím bez VKV – tedy „vyjebaný košický vietor“. Po ranních pracovních schůzkách jsem měl sraz s kamarádem a vyrazili jsme na „jedno“ odpolední do klubu Pokhoi v centru Košic. Pro utvrzení kvality piva jsem ochutnal raději 3. Pak padnul návrh vzít Pražáka na Košický hrad, tedy zříceninu. WP_20140314_004

Košický hrad je taková místní zajímavost, on vlastně nikdo neví, zda v Košicích nějaký hrad byl anebo nebyl. Ale co, vyrazili jsme. Vložil jsem se plně do rukou rodilého Košičana a jeho přítelkyně, abych nezabloudil. A jak jsem doufal, zabloudili jsme asi po 300 metrech při cestě na autobusovou zastávku. Naštěstí jsme si s sebou vzali do “vrecka” 2-5 piv, tak se to dalo odpustit.

WP_20140314_009

Po vymotání se z Košic pomocí MHD jsme dorazili k úpatí potencionálního hradu. Poctivě jsem četl všechny popisové cedule a dozvěděl jsem se, že opravdu na hoře Hradová možná někdy hrad stál. Ale co vědí s naprostou jistotou, že od roku 1304-1307 vládl pevnou rukou vládce Karel. Na celé té informaci mě nejvíce zaujalo, jak sakra vědí, že se něco takového stalo přesně v letech 1304-1307. To vědí, ale kde je letadlo s 200 lidmi v roce 2014 to zjistit nedokáží.

Na hoře Hradová je ale pěkná rozhledna, která byla dle slov asi 2 metrového, 180 kg vážícího hlídače zavřená. Řekl to však trochu jinak, doslovný překlad si nepamatuji, ale s jistotou můžu říct, že v jedné větě co nám řekl, se vykytovalo 2x slovo jebat v nějakém tvaru. Mám rád, když člověka jeho práce baví a tenhle hlídač byl vzácný příklad čirého nadšení.

Sice jsme rozhlednu neviděli, ale i tak výhled na Košice byl úchvatný, což vidíte na přiložených fotografiích. Za zmínku stojí i místní čajovna s výstavou brnění ( 2ks) a historických přileb (3ks). Obsluha byla velmi příjemná, čaj měli bezchybný a za moji oblíbenou cenu, tedy zadarmo.

Každému, kdo jede do Košic a je příjemné počasí, doporučuji rozhlednu a kavárnu navštívit, určitě nebudete zklamáni.

Po návštěvě “hradu” jsme příjemnou procházkou opět dorazili do výchozího bodu, tedy do Pokhoie. Zde již bylo osazenstvo jak se sluší a patří.  Je mi tedy lehkou záhadou, jak to, že mě celé osazenstvo znalo jménem a tykalo si se mnou, ale vlastně jsem se tomu ani nedivil. Pokhoi je velmi příjemné místo, kde vládne čirá atmosféra a pokud někam zajít v Košicích na dobré pivo a kvalitní lihovinu po náročném dni, tak jedině sem.

A zde záznam z prvního dne končí…

Invalid Displayed Gallery