APRC: ŠKODA startuje se dvěma posádkami do obhajoby titulu

Tým ŠKODA MRF, startující s tovární podporou, vysílá do obhajoby titulu v Asijsko-pacifickém mistrovství (APRC) dvě posádky. Vedle loňských mistrů Gaurava Gilla a Glena Macnealla nastoupí na start úvodního závodu sezóny, který se jede od 11. do 13. dubna na Novém Zélandu, i mistři Evropy Jan Kopecký a Pavel Dresler. Prestižnější dvojice na APRC ještě nikdy nestartovala. Rally of Whangarei je prvním z celkem šesti závodů v této sezóně APRC.

„V minulém roce jsme měli skvělou sezónu a do historie APRC jsme se zapsali nesmazatelným písmem. Proto bych chtěl v první řadě srdečně poděkovat společnostem ŠKODA AUTO a MRF ze jejich stálou podporu,“ říká Gill, který jako první Ind získal mistrovský titul v APRC: „Ale nechceme usnout na vavřínech. I v tomto roce uděláme všechno proto, abychom mohli opět bojovat o titul.“ V loňském roce piloti ve voze Fabia Super 2000 triumfovali v pěti z celkem šesti závodů APRC a tím pro značku ŠKODA získali suverénní vítězství v hodnocení značek.

Na rozdíl od Gaurava Gilla budou soutěže v asijsko-pacifickém mistrovství pro Jana Kopeckého jednou velkou neznámou. Mistr Evropy z České republiky se po loňském zisku titulu ERC těší na úplně novou výzvu. „Nové soutěže se jezdí za zcela jiných podmínek, a to samozřejmě zvyšuje tep mého závodnického srdce,“ říká tovární jezdec značky ŠKODA: „V roce 2013 jsme měli fantastickou sezónu a na ní chceme s týmem ŠKODA MRF navázat. Mám skvělý vůz a vysoce profesionální tým. A samozřejmě také doufám, že nám náš kolega Gaurav Gill dá řadu dobrých tipů.“

To by při úvodním závodě sezóny na Novém Zélandu neměl být žádný problém. Gill se tam loni umístil na druhém místě za svým tehdejším týmovým kolegou Esapekkou Lappim, který v letošním roce startuje v ERC. Na Novém Zélandu na něj čeká nová soutěž čítající 14 rychlostních zkoušek o celkové délce 241,29 kilometrů v okolí centra rally ve Whangarei. Speciálka v regionu, ležícím zhruba 160 kilometrů severně od hlavního města Auckland, se například jede při umělém osvětlení.

Pro českou automobilku je start v mistrovství APRC důležitým krokem v rámci růstové ofenzívy na mezinárodních trzích. ŠKODA chce v příštích letech zvýšit své celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně, rozvíjet se chce především na růstových trzích v Asii.

V Mladé Boleslavi mezitím pokračují práce na voze Fabia R 5, následníkovi úspěšného modelu Fabia Super 2000. Vývoj nového soutěžního vozu, vycházejícího z budoucí sériové Fabie a dle reglementu FIA vybaveného přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru, má v sezóně 2014 pro tým ŠKODA Motorsport vysokou prioritu. „Je to naše budoucnost motorsportu. Vstup do kategorie R 5 je pro značku ŠKODA logickým krokem,“ říká šéf týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. „V tuto chvíli počítáme s tím, že nový vůz bude homologován do poloviny roku 2015.“

Kalendář APRC 2014:

11. – 13. dubna: Rally of Whangarei – Nový Zéland

16. – 18. května: Rallye de Nouvelle Caledonie – Nová Kaledonie

20. – 22. června: Rally Queensland – Austrálie

15. – 17. srpna: Malaysian Rally – Malajsie

26. – 28. září: Rally Hokkaido – Japonsko

7. – 9. listopadu: China Rally – Čína

Pozn: TZ