Na Skok+ do Meknésského sklepa – Maroko

Vzhledem k náboženskému zaměření v této zemi se s Marockými víny potkáte výjimečně zvláště pak v jižní části Maroka, kde si připadáte, že prohibice je na vrcholu. Skok+ ale prozíravě vyrazili na sever. 120km od hlavního města Rabat, na úpatí horského pohoří Atlas, se rozprostírají nekonečné vinohrady obklopující historickou oblast Meknés. Díky nadmořské výšce cca 600m nad mořem, štědrému množství slunečního svitu, umírněných srážek a úrodné zemi  je údolí Meknés  ideálním místem v Maroku pro pěstování vinné révy. Koncentruje se zde okolo 60% marocké vinné produkce a to na rozloze 2000hektarů.

Skok+ i místní vinařství měli to štěstí, že jsme je mohli navštívit. Vinařstvím nás provázel Jean Pierre původem z Belgie a díky němu jsme poznali, jak v této zemi zpracovávají a vyrábějí víno. V době kdy jsme tam byli my, teplota po obědě dosahovala 50°C, očekávali jsme zde vedrem sužovanou vinici a vína, která obsahují okolo 15% alkoholu, nic z toho nebyla pravda, obrovské vinice mají zavlažování a díky moderním postupům sklízí révu, když má cukru 21-23kg na 100l rmutu.

Kontrola vinic je vedena týmem profesionálů, milující zemi a její dary. Přirozeně nejvhodnější místo pro vybudování sklepů bylo v srdci těchto vinic. Dominantou je pak průmyslová továrna, ve které i známý vinař Láďa Drápal kvitoval moderní technologie.

Jako výstavní artikl zde pěstují exkluzivní vína jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah nebo Chardonnay, které i zde nazrává postupně v dubových sudech.

Manažer nám vysvětlil, že révu sklízí s velkým počtem najatých sezónních dělníků, kteří zde pracují za nedůstojnou mzdu. Začíná se okolo 3hod. ranní a když teploměr vystoupí na 25°C, práce jsou přerušeny, předvedl nám obrovský sklep, kde nás překvapilo, že barrique sudy si dováží z Belgie. Roční výroba zde obsáhne 33 milionů lahví a z každé úrody si dělají velké archivní zásoby, které střeží jako oko v hlavě. Vína si velice cení a láhev pořídíte na naše poměry okolo 600CZK. Do České republiky se zatím nedováží, ale velký export mají do Francie či Německa.

Na závěr prohlídky, na naši počest, nám představili produkci vinařství a vzhledem k tomu, že jsme lidé, kteří vínu rozumí, sklidili od nás jen pochvalu. Každé představené víno bylo osobité a určitě by bylo ozdobou každé vinotéky.

www.lescelliersdemeknes.net