Na Skok v rakouském ráji lyžařů

Po delší době se naše redakce vydala objevovat krásy hor našich jižních sousedů a otestovala přitom oblíbené středisko Schladming Dachstein v samém srdci rakouských Alp.

   

Vyrazili jsme ve značně okleštěné sestavě a sice já a zahraniční dopisovatelka ze Slovenska, která plnila i funkci fotografky, jak je možné vidět z přiložené fotodokumentace. Volba padla na jedno z pěti středisek lyžařské oblasti souhrnně pojmenované Ski Amade, na středisko Schladming Dachstein, které se rozprostírá pod alpským masivem Dachstein s nejvyšší horou Hoher Dachstein (2995 m.n.m.). Středisko tvoří 4 navzájem propojené areály – Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Celková délka 123 km sjezdových tratí a poměrně příkrý sklon většiny svahů dělá z tohoto střediska skutečný ráj pro lyžaře. Ale ani my z komunity vyznávající jedno prkno jsme nepřišli zkrátka. Ovšem projet všechna čtyři střediska je během jednoho dne v podstatě nemožné a když se zapomenete moc dlouho v jiném, než ve kterém máte zaparkované auto, máte zaděláno na problém. Naštěstí u každé lanovky je upozornění v kolik nejpozději nutné vyrazit, aby to člověk v pohodě zvládl zpátky.

   

Cena denního skipasu 52 EUR se může zdát vysoká, ale infrastruktura střediska je v porovnání například s většinou italských a francouzských resortů, které jsem měl tu čest za posledních několik let poznat, zcela nesrovnatelná. Vše začíná už při příjezdu do podzemních garáží, kam vás nasměrují zeleně blikající šipky ve stěnách a na podlaze, které se mění podle provozu a obsazenosti garáží a z hororu nalezení místa na parkování se tak stává spíše zábava. Všechny patra garáže mají mírný sklon, aby při roztečení sněhu na autě veškerá voda odtékala do kanálů a na každém sloupu v garáži je smetáček na čištění lyží. Tady někdo při projektování přemýšlel, to se u nás nikdy stát nemůže.

    

A i ostatní části střediska dostály pověstné rakouské kvalitě, od perfektně upravených svahů, přes vyhřívané a kryté sedačky (na některých místech až desetimístné!) až po pro mě neuvěřitelnou věc, kterou byly toalety na vrcholu několika lanovek se zrcadlovým sklem a neuvěřitelnými panoramaty, které můžete obdivovat při konání základní potřeby. Obecně toaletu najdete skoro u každé lanovky, což jsem ocenil při nejedné příležitosti. Počasí stejně jako všude jinde i zde hraje podstatnou roli, my jsme měli velké štěstí na perfektní „azuro“. To prý ale není úplně standard a když jsme odjížděli, docela hustě sněžilo, takže je to tak 50 na 50, jestli se vydaří, co je oproti slunným lokalitám Francie a Itálie trochu nevýhoda.

    

Jako bonus jsme byli ale ubytováni v Hotelu Dachstein, který provozují Slováci, majitel je kamarád Arnieho a každý večer zde probíhají večírky v baru naproti, kde můžete zažít vrcholné číslo „tanec v plynové masce s vysavačem“, který na přání předvádí na mol opilý DJ Peter z Polska, zároveň obsluha baru, takže určitě doporučujeme:).

    

Celkově ale velká spokojenost, Skokplus doporučuje a do Rakouska se určitě zase rádi vrátíme!