Prague Beach Rugby 2014 ovládli Češi a Ukrajinky

O víkendu 26. – 27. července 2014 se v Areálu plážových sportů Na Korábě na Praze 8 uskutečnil již třináctý ročník mezinárodního turnaje v plážovém ragby Prague Beach Rugby. Při sportovním klání s šišatým míčem na písku se vystřídalo celkem třicet sedm týmů ze šesti zemí. Češi zvítězili v kategorii Mužů, Ženy ovládly Ukrajinky.

Zvláštní rituály, kuriózní dresy, legrační pokrývky hlav, podivné názvy týmů – to vše neodmyslitelně patří k plážovému ragby, a ani o uplynulém víkendu 26. – 27. července 2014, kdy se v Praze odehrál již 13. ročník mezinárodního turnaje v plážovém ragby, tomu nebylo jinak. Šampionát byl rozložen do dvou dnů – sobota patřila utkáním v základních skupinách, neděle zápasům o umístění a medaile.

Do finále prestižní mužské kategorie se probojovali francouzští Pompes á Velo a domácí Plážový Libovci. Po vyrovnaném prvním poločase, kdy byl stav 1:1, rozhodli Plážový Libovci v závěru o výhře 5:3, čímž obhájili loňský titul. Finále ženské kategorie bylo v režii ukrajinského týmu Leono, který porazil loňské šampionky, mezinárodní tým The Lazybugs, a to 7:0. Obě tyto kategorie se odehrály v plně kontaktní verzi, která se oproti klasickému ragby na trávě liší především jiným systémem rozehrání (rozehrává vždy jeden hráč/ka).

Další soutěžní kategorií byla kategorie Mix Touch, která byla určena neragbistům, nesportovcům, dětem i dospělým, zkrátka všem, kteří si chtěli tento sport vyzkoušet. Takto vzniklé smíšené týmy se utkaly v tzv. touch ragby (tj. ragby na dotek), v němž se v ragbyově vyspělých zemích hraje i mistrovství světa, u nás se objevuje zatím pouze v plážovém provedení.

Třináctý ročník mezinárodního turnaje Prague Beach Rugby byl letos poprvé rozšířen i o zápasy veteránů, týmů ve věku mezi 35 až 50 lety. Pánové ve dvou ukázkových utkáních předvedli, že ragby rozhodně hrát nezapomněli.

Turnaje se celkově zúčastnilo 37 týmů ze šesti evropským zemích – pořádající Česká republika, dále pak Francie, Belgie, Ukrajina, Švýcarsko a Slovensko. Pořadatelé usilují o to, aby se pro příště stala tato soutěž i součástí evropského okruhu turnajů v plážovém ragby, což by ještě posílilo její prestiž.

Celkové pořadí kategorie Muži:

 1. Plážový libovci
 2. Pompe á Velo (Francie)
 3. Cheeky Strikers
 4. Coňos (Francie)
 5. Hvězdy
 6. The Pirates
 7. Belasý Tobogán (Slovensko/ČR)
 8. PRD – Park Družba
 9. Los Piňďos
 10. Vary-ors
 11. Hrdlořezy
 12. Big Shock
 13. Sedlčany
 14. Prague Dogs
 15. Rugby ČB
 16. Golden Balls (Švýcarsko)
 17. Břeclavští kanci
 18. Alba Rumburk
 19. RC Maasland (Belgie)
 20. Pink Panthers

Kategorie Ženy:

 1. Leono (Ukrajina)
 2. The Lazybugs (International)
 3. RKP Girlzzz
 4. Vydra
 5. Prague Cats
 6. Kobylky
 7. Kachny (ČR U20)
 8. Hvězdičky
 9. Banana Girls

Kategorie Mix Touch:

 1. Bongo Bongo
 2. Petrovice Touch
 3. The Pirates Touch
 4. Nosorožci

Kategorie Veteráni se hrála jako ukázková.

Pozdější vítězové, Plážový libovci (v červeném) v utkání s belgickým týmem RC Maasland.

TZ, Marie Lafantová