Rock for people zachránil Skrillex
V duchu hesla „všetko zlé je na niečo dobré“ by sa dalo hodnotiť štvrtkové vystúpenie amerického dubstepového hipíka Skrillexa, ktorý aj napriek ničivej búrke dorazil na Youtube stage a v klubovej atmosfére roztancoval celý stan. Túto unikátnu šou bez okrás a veľkých efektov však mala možnosť vidieť iba hŕstka šťastlivcov.
Synonymom tohto ročníka najväčšieho českého festivalu bol nepochybne dážď. Asi málokto tušil, že nevinné utorkové prehánky sa vrátia o deň neskôr a budú dôvodom nevystúpenia viacerých headlinerov.
Ako to už býva, prvý deň sa na festivaloch len začína formovať nálada a návštevníci sa rozohrievajú pri vystúpeniach väčšinou miestnej tvorby. Prvý deň vystúpení zakončila energická formácia Polemic s ich skákajúcimi beatmi a Youtube stage uzavreli bratislavskí AMO sprevádzaní živou kapelou.
Druhý deň sa začínal areál hradeckého letiska pomaly napĺňať a prvé riadne hudobné osvieženie v strede tropického dňa priniesla britská skupina Enter Shikari, ktorá ihneď ovládla stage a svojou energickou šou navodila správnu atmosféru. Množstvo fanúšikov neskôr spievalo spolu s The Subways ich nevtieravý a nenáročný gitarový repertoár. Spolu s odchádzajúcim slnkom ich na pódiu vystriedala škótska indie-retro kapela Franz Ferdinand na čele s Alexom Kapranosom a jeho nápadnými fúzmi. Všetci tak boli v tej pravej nálade ukončiť večer čerešničkou na torte, a to The Prodigy. Keďže však pánske maniere týmto Britom nie sú cudzie, skalní fanúšikovia čakali na vystúpenie vyše hodiny. To, čo však potom zaznelo, by sa dalo definovať ako „slabý odvar“ z ich bájnej rave show. Buď Keith nebol vo svojej koži, alebo tomuto žánru jednoducho viac pristane menšie uzavreté pódium.
Deň číslo tri sa niesol vo svojej horúcej a ospalej nálade, až kým nebol prehlušený niečím, čo vyústilo do blatistej apokalypsy. Ako poslední to stihli na stage britskí The Kooks, no veľký škrt cez rozpočet nastal pre fanúšikov Faith No More. Tesne pred vystúpením tejto americkej legendy sa začali v okolí areálu ozývať hromy, blesky a vietor, ktoré neskôr ukončili produkciu na veľkých pódiách. Po festivalovom parku sa následne behalo kade-tade, lietali veci a ľudia ratovali, čo mohli. V tomto chaose došlo aj z bezpečnostných dôvodov k uzavretiu areálu a festivalová produkcia začala riešiť situáciu. Orbital aj chceli hrať, ale mali premočenú techniku. Švédsky Refused by tiež zahrali, no po vyčíňaní živla sa už naspäť do areálu nedostali. Ako záchranca sa teda ukázal dubstepový producent Skrillex, ktorý to mal v podstate najjednoduchšie. Vyskočil na stage a na rýchlo nainštalovaných prehrávačoch za sprievodu nadšeného aplauzu odštartoval svoj hodinový set. Je nutné povedať, že toto zhustené prostredie sedelo jeho žánru možno viac ako open air. Na veľkej scéne by Skrillex očaril možno tak svetlami a pódiovými efektmi, no takto to bolo skutočne viac o hudbe a atmosfére, ktorú vytvárali pribúdajúci fanúšikovia.
Posledný deň sa v stanovom mestečku rozšíril zápach nápadne sa podobajúci hnoju, a preto bolo najlepšie naškrabať posledné „kačky“, zobrať Staropramena a ísť si trocha vykričať hlasivky na britskú senzáciu Architects. Tí, čo si do poslednej chvíle brúsili zuby na bláznivých Ire Révoltés, však mali smolu, pretože znova zaúradovalo počasie a organizátori boli nútení preventívne evakuovať celý areál. Po znovuotvorení po jedenástej hodine si zahrali medzi inými aj slovenskí Horkýže Slíže, ktorí ihneď ohromili svojím punk-rockovým nárezom. Po tomto ostávali na Staropramen Cool Lemon stagi iba domáci Monkey Business, ktorí ako vždy predviedli vynikajúce vystúpenie a potešili tak všetkých fanúšikov, ktorí vydržali až do konca.