Otevřené sklepy Mutěnice

Kdo zmeškal nejlepší vinařskou akci roku, může už pouze litovat. Vinařské orgie v samotném srdci jižní Moravy. O co že se jedná? To se 50 nejlepších vinohradníků z Mutěnic dohodne, že v jeden den otevřou své sklípky a dají nahlédnout široké veřejnosti do tajů svého vinařského umění. Mutěnická hora je svou polohou naprosto unikátní, koncentrací vinných sklípku na m2 je neohroženě na prvním místě z celé České republiky. Nikde jinde nenavštívíte 50 unikátních sklípků na rozloze fotbalového hřiště, a to mluvím jen o těch otevřených pro veřejnost, jinak se zde nachází až 600 sklepení, která se dědí z generace na generaci.

Drtivá většina z tisíce vinařů v obci jsou drobní vinaři hospodařící na vinicích o průměrné velikosti 0,1-0,5 ha a produkující sudová vína. Několik vinařů se věnuje svým vinicím a sklepům na úrovni podnikání, zaměřují se na vína přívlastková, která lahvují a ostatní jen pro radost a pro potěšení ducha. Proto je tato akce naprosto fenomenální, protože vždy ochutnáváte autentické víno, tedy vyrobené s láskou pro pana domácího a jeho nejbližší.

Je těžké hodnotit ta nejlepší vinařství, neboť každá láhev je originál a každý vinař vydal ze sebe to nejlepší, aby dosáhl nabízené kvality. Co člověk to názor nebo chcete-li kolik lidí tolik chutí. Přesto by Skok+ rád doporučil k návštěvě a degustaci zejména vinařství Trávník (www.vinarstvitravnik.cz), kde syn s otcem vytváří vína, která co do chutě a kvality hrají prim v širokém okolí. Jejich svěží mladá vína Vás natolik osloví, že z jejich sklípku už nebudete chtít odejít. Jeden vzoreček za všechny: Rosé, Cabernet Sauvignon v pozdním sběru, chuť černého rybízu si Vás naprosto podmaní.

Velkou zajímavostí je sklep Modré vinařství (www.modrevinarstvi.cz), které se na produkci vín dívá z pohledu moderního mladého vinaře pana Čížka. V tomto rodinném vinařství se snaží skloubit umění, moderní architekturu a víno do jednoho velkého zážitku. Sklep, který je nově vybudován na úpatí viniční hory, dýchá moderním spojením skla, kovu, dřeva a kamene. Zde napojíte doslova i své oko. Nevšední dojem dolaďují plastiky a malby na skle. Vlajkovou lodí je Cuveé Kristýnino tajemství vyráběné z hroznů malé strýcovy vinice, které vydají na cca 600 lahví. Určitě doporučujeme k návštěvě.

V neposlední řadě nás zaujalo i vinařství Liška a Horňáček (aksilv@seznam.cz), kteří zvolili naprosto netradiční cestu přes Portská nebo ledová vína k méně známým odrůdám typu Laurot. Ne každý vinař se k produkci takovýchto vín odváží, ale zde nešlo o žádné dobrodružství, všechna vína měla svůj charakter a byla úžasně chuťově vybalancovaná.

O vínu z Mutěnic

Krása vína tkví mimo jiné v jeho pestrosti. Nenajde se stejné víno jedné odrůdy z různých vinařských oblastí, dokonce různých poloh v obci a už vůbec ne z různých sklepů. Vždycky je toto víno jiné, jinak zajímavé. Mutěnice jsou svou polohou, půdním podložím a zejména díky dostatečnému počtu slunečných dnů k pěstování révy předurčené. Daří se zde především odrůdám Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Neuburské, Sauvignon, André, Modrý Portugal, Frankovka, Rulandské modré.

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=v2fDB73H6h8[/embedyt]