Stolní tenisté míří na MS družstev do Tokia

Po pěti letech se do Japonska vrací mistrovství světa ve stolním tenisu. Tentokrát půjde o soutěže družstev, které bude od pondělí 28. dubna do pondělí 5. května hostit Tokio. O šampionát je rekordní zájem, do japonské metropole zamíří reprezentanti 125 zemí, které pořadatelé rozdělili do pěti výkonnostní skupin. V té nejprestižnější, Championships divizi, bude čtyřiadvacet nejlepších družstev mužů i žen bojovat o světový titul a medaile. V “elitní společnosti“ se, bohužel, představí pouze reprezentační celek českých stolních tenistek, muže ČR čeká v Tokiu pouze start ve druhé divizi, kde budou usilovat o návrat do Championships divize. Zlaté medaile z posledního MS družstev v Dortmundu budou v Tokiu obhajovat muži a ženy Číny.

České stolní tenistky se ve skupině D Championships divize postupně střetnou s Hongkongem, Chorvatskem, Německem, Srbskem a Ukrajinou. Svěřenkyně trenéra Pavla Krpce vstoupí do turnaje v pondělí 28. dubna zápasem s největším favoritem skupiny Hongkongem, který bude v Tokiu obhajovat bronzové medaile z MS 2012 v Dortmundu. Následující den čekají na české reprezentantky dvě utkání – s Chorvatskem a Německem, 30. dubna změří síly se Srbskem a na 1. máje ukončí boje ve skupině D s Ukrajinou. “Favority naší skupiny jsou Hongkong a Německo, o třetí místo se bude ucházet zbytek družstev, včetně toho našeho. Na MS odlétáme s jediným cílem, a tím je postup mezi nejlepších dvanáct týmů světa, což znamená, že musíme skončit v základní skupině do třetího místa. Nejsilnějším protivníkem v boji o třetí příčku bude Ukrajina s Pesotskou a dvěma obranářkami Bilenkovou a Gaponovovou v sestavě. I proto jsme na soustředění v Havířově věnovali velkou pozornost hře do obrany,“ poznamenal reprezentační trenér českých stolních tenistek Pavel Krpec.

Snad nejvíce se na mistrovství světa v Tokiu těší osmadvacetiletá Iveta Vacenovská. Česká reprezentační jednička dosáhla před pěti lety v Japonsku největší individuální úspěch v kariéře. Na MS 2009 v Jokohamě se jako nejlepší Evropanka probojovala do čtvrtfinále. “Na Jokohamu 2009 velmi ráda vzpomínám. Byl to můj dosud nejlepší turnaj v životě. Japonsko mám celkově ráda a moc se mně tam líbí. Hodně lidí se v této zemi o stolní tenis zajímá, tribuny jsou plné a tím pádem se nám tam dobře hraje,“ říká Iveta Vacenovská a dodává: “Víme, co nás v Tokiu čeká. A jaká je forma? To se uvidí až na samotném mistrovství světa. Soustředění v Havířově bylo velmi povedené. Cítím se dobře a do Japonska se moc těším.“

Vítězné celky ze všech čtyřech skupin Championships divize postoupí přímo do čtvrtfinále, na družstva z druhých a třetích míst ve skupinách čekají osmifinálové zápasy.

Stolní tenisté České republiky budou na mistrovství světa v Tokiu startovat pouze ve druhé divizi, účast v elitní Championships divizi jim unikla o jedno jediné místo v březnovém světovém žebříčku družstev… Svěřenci trenéra Josefa Plachého se představí ve skupině E, kde se utkají s Kanadou, Indonésií, Nigerií, Belgií a Bosnou a Hercegovinou. “Jsem především zklamaný z toho, že nehrajeme Championships divizi. Nemůžeme mít proto jiný cíl, než návrat mezi elitu. Ve skupině bude nejsilnějším soupeřem Belgie s J.-M. Saivem v sestavě a dál se uvidí,“ konstatoval trenér mužů ČR Josef Plachý.

Na posledním světovém šampionátu družstev, který se uskutečnil v roce 2012 v Dortmundu, skončily stolní tenistky České republiky na 18. místě, muži ČR obsadili až 23. příčku.

Mistrovství světa družstev v Tokiu

Nominace České republiky:

ŽENY

Iveta VACENOVSKÁ (28 let, hráčka Linec AG Froshberg – Rakousko, WR: 47.), Renata ŠTRBÍKOVÁ  (34 let, KTS Zamek Tarnobrzeg – Polsko, WR: 82.), Dana ČECHOVÁ (30 let, TTG Bingen/Münster-Sarmsheim – Německo, WR: 107.), Hana MATELOVÁ (23 let, TTG Bingen/Münster-Sarmsheim – Německo, WR: 113.), Kateřina PĚNKAVOVÁ (27 let, SKST Mart Hodonín, WR: 131.). Trenér Pavel KRPEC – premiéra na MS v roli hlavního kouče.

MUŽI

Dmitrij PROKOPCOV (34 let, hráč GV Hennebont – Francie, aktuální umístění ve světovém žebříčku WR: 82.), Tomáš KONEČNÝ (28 let, TTS Carbo-Koks Polonia Bytom – Polsko, WR: 95.), Pavel ŠIRUČEK (21 let, STEN marketing HB Ostrov Havlíčkův Brod, WR: 126.), Lubomír JANČAŘÍK (26 let, TTC Zugbrücke Grenzau – Německo, WR: 137.). Trenér: Josef PLACHÝ – premiéra na MS v roli hlavního kouče.

ŽENY

Vedoucí výpravy a delegát na kongresy ITTF a ETTU: Zbyněk Špaček (předseda ČAST). Zástupce ETTU a delegát na kongresy ITTF a ETTU: Nikolas Endal (místopředseda ETTU – Evropská unie stolního tenisu). Masér: František Machala.

Program českých reprezentačních družstev

ŽENY

Championships divize (24 družstev)

Pondělí 28. dubna                           

13:00 hodin (6:00 SEČ): Hongkong – Česká republika.

Úterý 29. dubna

10:00 hodin (3:00 SEČ): Česká republika – Chorvatsko; 16:30 hod. (9:30 SEČ): Německo – Česká republika.

Středa 30. dubna

16:30 hod. (9:30 SEČ): Česká republika – Srbsko.

Čtvrtek 1. května

10:00 hod. (3:00 SEČ): Ukrajina – Česká republika.

MUŽI

Druhá divize (24 družstev)

Pondělí 28. dubna                           

10:00 hodin (3:00 SEČ): Česká republika – Kanada.

Úterý 29. dubna

13:00 hod. (6:00 SEČ): Česká republika – Indonésie; 19:30 hod. (12:30 SEČ): Česká republika – Nigérie.

Středa 30. dubna

13:00 hod. (6:00 SEČ): Česká republika – Belgie.

Čtvrtek 1. května

19:30 hod. (12:30 SEČ): Česká republika – Bosna a Hercegovia.

Kompletní informace o MS družstev v Tokiu najdete na: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2278&category=WTTC

TZ