Vinařství Petr Esterka

Rád bych Vám představil jednoho z dalších z vinařů pana Petra Esterku z Terezína, kterého jsme navštívili 28.12.2012 cestou z Kobylí od Vám již známého výrobce sektů pana Petráka – viz článek Vinařství Jan Petrák z Kobylí, efektivní sekání sektů.

Vinařství Esterka při dodržování nejmodernějších technologií produkuje velmi kvalitní vína z vlastní produkce, která můžete ochutnat na řízených degustacích v jeho vinném sklepě. Na výběr máte velmi široký sortiment odrůd.

Z bílých vín jsou to např.: Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské šedé, Tramín červený, Moly, Chardonay

Z červených to jsou: Agni, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Dorfelder, Modrý Portugal a rosé z odrůdy Zweigeltrebe

Pan Esterka nabízí zároveň velmi pěkné ubytování v nově zrekonstruovaném rodinném penzionu Šohaj, který se nachází v centru vinných sklepů obce Terezín.

Více se o něm dozvíte na http:/www.penzionsohaj.cz

[youtube]http://youtu.be/bFlVQmodwjE[/youtube]

Víno a vinné sklepy patří k obci Terezín snad odedávna. Vinná réva se začala pěstovat současně se vznikem a založením obce za panování Marie Terezie. Vinné sklepy se soustřeďují do areálu Písečňák, kde tvoří tři svérázné kaskádovité uličky, které jsou nedílnou součástí obce. Terezín je první obcí, která Vás uvítá na okresu Hodonín. V letech 1424 – 1430 zde Čeněk z Lipé založil panský statek. V roce 1762 panství převzal Štěpán Lotrinský. Samotná obec byla založena v roce 1774 a pojmenována po císařovně Marii Terezii.

Spolek Terezínských vinařů navazuje na tradici předků, kteří v roce 1941 založili spolek „Vinařská besídka Terezín“, dnes Spolek Terezínských vinařů. O spolku je vedena kronika, kde jsou zaznamenávány všechny její činnosti.

Zdejší vinaři jsou velmi přátelští a pohostinní, my jsme je poznali osobně prostřednictvím pana Petra Esterky, místopředsedy Spolku Terezínských vinařů na místní ochutnávce odrůd RV, FR a Rosé.  Na tuto ochutnávku jsme přihlásili 3 vzorky: RV – p. Zemský, FR – p. Drápal a Rosé – p. Binder, které se umístily v celkovém pořadí velmi dobře.

Návštěvu vinařství pana Esterky mohu všem milovníků dobrého vína jen doporučit.

Láďa Drápal