Jack Reacher: Poslední výstřel

Tak se nám po nějaké době vrací na plátna kin film s Tomem Cruizem, a dokonce to není žádná Mission Impossible X. Dokázal Cruiz pod vedením režiséra Christopher McQuarrie  překvapit a přinést něco nového a zajímavého?

rosamund-pike-jack-reacher-uk-film-premiere_5965582Abych Vás, čtenáře, příliš nenatahoval, tak odpověď je ano i ne. Ale vezměme to hezky po pořádku. Jack Reacher (Tom Cruise) je jako duch. V reálném světě plném byrokracie prakticky neexistuje. Nemá sociální pojištění, bankovní kartu, řidičský průkaz ani nic jiného.  Jacka najdete jen tehdy, kdy chce on sám být nalezen. Objevuje se u případů, které potvrzují, že spravedlnost je slepá, a pro jejich vyřešení neváhá ignorovat jakékoli zákony. Život pěti lidí, které osud přivedl ve stejný čas na stejné místo, ukončí šest kulek vypálených odstřelovačem. Takový masakr si od policie vyžádá nadstandardní nasazení, které brzy korunuje dopadení pachatele. Bývalý elitní voják nemá pod tíhou důkazů sebemenší šanci, přesto tváří v tvář vyšetřovatelům zarytě mlčí. Ti z něj dostanou jedinou větu: „Sežeňte Jacka Reachera.“ S jeho příchodem se z naprosto jasného případu stává výbušná kauza opředená mnoha záhadami, jejíž rozuzlení může stát život řadu lidí, Jacka Reachera nevyjímaje. Jenže ten si na drsňáka jenom nehraje a kvůli pravdě je ochoten hodně vydržet. Tolik k lehké anotaci filmu.

Ještě je třeba zdůraznit, že film vznikl na motivy spisovatele Lee Childa a tím se dostáváme do standardní pře mezi knižní a filmovou podobou.  Film si nehraje na nic výjimečného a předlohy se víceméně drží a vše ubíhá tak, jak má. Od první zápletky, tedy od zavraždění 5 lidí po vyšetřování a konče rozuzlení celého filmu utíká vše velmi dobře a divák se nenudí. Bohužel, trailer filmu ukazuje Jacka Reachera úplně v jiném světě a nepočítejte s tím, že celý film bude jednou velkou přestřelkou. Protože se jedná o vyšetřování zločinu, takže právnickým rozhovorům a úvahám se nevyhnete. Ale o automobilové honičky, bitky a nějaké to střílení rozhodně nouze není.  Režisér se drží starého dobrého řemesla a žánr thrilleru naplňuje bezezbytku velmi dobře a kvalitně. Tom Cruize velmi přesvědčivě ztvárnil charizmatického a za každých okolností poctivého hrdinu. V tom mu zdatně sekunduje sexy právnička Rosamund Pike, která je známá z Pýchy a Předsudku či z bondovky Dnes neumírej.

Pro vyznavače dobrého thrilleru je to kousek, jenž je třeba vidět. Film sice není aspirant na Oskara, ale stojí za to jej vidět.

jack