Arsenal napravil své úvodní vystoupení v Lize mistrů

Ve středu tomu bylo 18 let, kdy do Arsenalu přišel Arsène Wenger. Francouzský trenér je na lavičce londýnského celku od roku 1996 a zvedl s ním nad hlavu 11 trofejí.

Arsenalu se v posledním ligovém zápase zranilo hned několik hráčů ze základní sestavy. A. Wenger postrádal v záložní řadě trojici stabilně hrajících fotbalistů a to, Mikel Arteta, Aaron Ramsey a Jack Wilshere. Poslední jmenovaný utrpěl pouze lehčí zranění, a tak mohl začít zápas alespoň na lavičce. Po prvním kole měl Arsenal co dohánět. V úvodním utkání letošního ročníku Ligy mistrů prohrál v Dortmundu 2:0. Se vstupem do milionářské soutěže nemohl být spokojený ani Galatasaray, který doma jen remizoval 1:1 s Anderlechtem. Oba soupeři tak měli velkou chuť získat tři body.

Do zápasu vstoupil lépe Arsenal a jako tradičně téměř v každém zápase držel míč na svých kopačkách. Hráči kombinovali a vytvořili si několik střeleckých pokusů, které byly zblokovány obránci tureckého týmu. První střelu pro Galatasaray vyprodukoval AlexTelles, ale ani jeho střela nemířila mezi tyče.

Ve 22. minutě využil Arsenal herní převahu. Alexis Sanchez s velkým přehledem našel svou přesnou přihrávkou za obranu Dannyho Welbecka. Ten se vybídnuté šance nezalekl a nekompromisní střelou do pravého dolního rohu nedal gólmanovi žádnou šanci. Stav zápasu 1:0.

Ve 30. minutě zápasu se po vyhraném souboji zmocnil míče Danny Welbeck a přeběhl s balónem na noze přes polovinu soupeře. Ve velké rychlosti vlétl do pokutového území F. Muslera a prakticky ze stejného místa a stejně umístěnou střelou vstřelil druhý gól. Po samostatné akci útočníka Arsenalu se změnil stav na 2:0.

Welbeck mohl brzy poté vstřelit hattrick, ale střela mu nesedla tak, jak by si sám představoval a gólman soupeře tentokrát jeho pokus zlikvidoval. Po dlouhé době se připomněli také hráči tureckého týmu. G. Pandev mohl vrátit svůj tým do hry o tři body, ale střelou doprostřed brány z velice dobré pozice W. Szczęsneho nepřekonal.

Ve 34 minutě se začalo přitápět na hřišti i v hledišti. Na hřišti se o vzruch postaral Filipe Melo, když nevybíravě skluzem fauloval A. Sancheze. Turecký obránce mohl poděkovat rozhodčímu, že po jeho zákroku vytáhl pouze žlutou kartu a nemusel tak předčasně odejít do sprch. Sprchu by potřebovali také turečtí fanoušci, kteří naházeli po tomto incidentu světlice a dýmovnice na travnatou plochu. Ohně se rozhořeli také na tribuně v sektoru hostů a hra musela být přerušena. Hostující fanoušky musel přijít uklidnit kapitán Galatasaraye Wesley Sneijder.

Ani tohle zdržení nevyvedlo Arsenal z tempa. Ve 41. minutě Mesut Ozil krásnou přihrávkou poslal do šance A. Sancheze, který se ještě uvolnil ve vápně krásnou zasekávačkou a nechal tak přeběhnout bránícího hráče. Umístěnou střelou pak zvýšil náskok na 3:0. V prvním poločase byl jasně lepším týmem domácí celek, který kontroloval po celou dobu hru a zaslouženě vedl 3:0.

Graf_drzeni

Druhý poločas začal tam, kde první skončil a to převahou a dominancí londýnského celku. Po krásné akci hráčů arsenalu se po uvolnění lobem od Alex Oxlade-Chamberlain dostal k míči opět Danny Welbeck. Ten se svou šancí naložil jako s předešlými a chytrým přehozením brankáře vstřelil svůj první hattrick v Arsenalu a také v Lize mistrů. Touto brankou zvyšoval na 4:0 a nebylo pochyb, komu patří dnešní večer na Emirates Stadium v Londýně.

Už to vypadalo na poklidné dohrání celého zápasu, ale v 60 minutě se překvapivě ocitl sám před gólmanem Burak Yilmaz. Domácí gólman chtěl zabránit vstřelení branky a vrhl se útočníkovy pod nohy. Ten se bez váhání poroučel k zemi po kontaktu s brankářem a vybojoval pro svůj tým pokutový kop. Ke smůle domácím za tento zákrok uviděl Wojciech Szczęsny červenou kartu a musel tak do kabin. Na tuto situaci lavička Arsenalu reagovala stažením ze hry výborně hrajícího Alexise, který pustil do hry druhého gólmana D. Ospinu. Kolumbijec zamířil rovnou mezi tři tyče a postavil se proti pokutovému kopu, který zahrával sám faulovaný hráč Burak Yilmaz. Exekutor penaltového kopu nedal brankáři šanci a poslal ho na druhou stranu branky. Stav zápasu 4:1.

Graf_strely

Pro D. Ospinu to byl první start v Lize Mistrů v dresu Arsenalu. Oslabený londýnský celek pomalu přestával být tak dominantní. Ospina musel ukázat několik zákroků. V 80 minutě hlavičkoval po krásném centru Burak. Radost z gólu mu zkazil fantastickým zákrokem D. Ospina. Leckdo na stadionu už musel vidět gól. Před závěrečným hvizdem hlavního rozhodčího se dostal do šance Wesley Sneijder. Prudkou střelou z dálky prověřil výborně chytajícího druhého brankáře Asrenalu, který předvedl další povedený zákrok.

Na konečných 5:1 mohl na samotném konci zápasu zvýšit Santi Cazorla. Jeho střelu z brankové čáry pohotově vykopl obránce. To bylo také poslední, co se na hřišti odehrálo. Domácí fanoušci viděli zaslouženou výhru svého týmu a po zápase mu to také dali hlasitě najevo. Arsenal si připsal tři body a vyhoupl se na druhé místo v tabulce za 100% Dortmund, který má na svém kontě dvě vítězství. Další zápas Ligy mistrů odehraje Arsenal s Anderlechtem (22. 10. 2014) na jeho hřišti.

Nejlepší hráč zápasu dle redakce Skok+: Danny Welbeck (Arsenal FC)

Zápasový souhrn:
Obr_vysledek

Góly: 22.Danny Welbeck, 30. Danny Welbeck, 41. Alexis Sánchez, 52. Danny Welbeck– 63. Burak Yilmaz (pen.)
ŽK: 44. Mathieu Flamini – 34. Felipe Melo, 43. Blerim Džemaili
ČK: 60. Wojciech Szczęsny

Sestavy:
Arsenal FC: Wojciech Szczęsny (B), Per Mertesacker (C), Kieran Gibbs, Laurent Koscielny, Calum Chambers, Mesut Özil (77. Jack Wilshere), Mathieu Flamini, Santi Cazorla, Alexis Sánchez (62. David Ospina), Danny Welbeck, Alex Oxlade-Chamberlain (68. Tomáš Rosický)

Galatasaray SK: Fernando Muslera (B), Aurélien Chedjou, Semih Kaya, Alex Telles, Wesley Sneijder (C), Blerim Džemaili, Felipe Melo, Yekta Kurtulus (46. Hamit Altintop), Veysel Sari (69. Bruma), Goran Pandev (69. Umut Bulut), Burak Yilmaz

Rozhodčí: Gianluca Rocchi
Diváci: 59 803
Stadion: Emirates Stadium, Londýn

Pro Skok+ napsal externí dopisovatel Jiří Pejchar.