Bídníci/Bedari – Bratislava 2012

Dne 1.12.2012se Bratislavě konala slavnostní premiéra světoznámého muzikálu Bídníci a Skok+ nemohl chybět. Jedná se o vůbec první inscenaci tohoto muzikálu v Bratislavě a očekávání jsou vysoká. Podařilo se je naplnit?

V první řadě, co vlastně muzikál Bídníci je a co lze od něj očekávat? V řeči faktů a čísel se jedná o muzikál uvedený v roce 1980 v Paříži, poté v Londýně, Broadway a dalších 39 státech světa. Muzikál je ověnčený 12 cenami TONY. Do dnešního dne vidělo muzikál na 55 miliónů diváků a číslo se každý den zvyšuje. Bídníci to je také 3D kulisy z Barrandovských ateliérů, na 500 unikátních historických kostýmů či živý 32 členný orchestr.  Takže z toho je vidět, že se nejedná o nějaký mini muzikál vytvořený na koleně, ale o obrovské hudební a herecké představení.

Bídníci jsou vystavěny na románu Victora Huga – Les Miserables, tedy Bídníci, ve slovenštině Bedári.Hlavní hrdina Jean Valjean je odsouzen na devatenáct let galejí za krádež chleba pro děti své sestry. Ve svých padesáti letech je propuštěn, má však cejch trestance. Nedaří se mu najít práci, postrádá smysl života. Až vlídný biskup mu prokáže laskavost a Valjeanovi se obrátí život naruby. Stane se řádným občanem a dokonce založí podnik na cihly. Ve městě, kam se uchýlil, se setkává se svobodnou matkouFantinou, která je donucena z nedostatků příjmů pracovat jako prostitutka. Její dcera Cosseta musí zatím otročit u svých opatrovníků manželů Thénardierových. Valjean slíbí Fantině, která umírá na tuberkulózu, že se o její dcerku postará. Vychová ji jako svou vlastní a z nebohé holčičky vyroste krásná mladá dáma. Není divu, že se do ní zamiluje mladičký student Marius, ke kterému hoří láskou také jeho chudá přítelkyně Eponina. A tím příběh jen začíná.

Tolik jsou fakta, čísla či strohé údaje. Ale jak celá akce působí na nás, na běžné diváky? Sluší se říct, že se jedná o unikátní nastudování hry Městským divadlem v Brně pod vedením Stanislava Moše. Hlavní roli ztvárnil samotný Petr Gazdík, nositel ceny Thálie za mimořádný výkon právě za roli Jeana Valjeana. A povedlo se? Ano, povedlo!

Diváci v Bratislavském Istropolisu byli svědkem perfektního představení. Herci předvedli bezchybnou hru, kdy vše do sebe pasovalo jak na drátkách a ač technická vybavenost jeviště v Istropolisu není na takové úrovni jako v Městkém divadle Brno, nebylo to na představení znát. Atmosféra diváky absolutně uchvátila a prakticky 3hodiny čistého času hry utekly jako voda. V porovnání s Pražskou inscenací, tato Bratislavská, respektive Brněnská je o třídu úplně jinde. Herecké výkony nelze hodnotit jinak než za 1, pěvecké a technické výkony hodnotím úplně stejnou známkou. Pokud máte čas a chuť, mohu Vám představení v Bratislavě jedině doporučit, určitě nebudete zklamáni. Abych nebyl jen subjektivní, dojem z představení mi byl utvrzen 15minutovým potleskem ve stoje a to se opravdu nestává často.

Co lze vytknout na představení? Osobně mohu potvrdit, že samotné představení nemělo chybu, ale… Velmi nemile jsem byl překvapen kulturou dorazivších hostů. Celkové snažení interpretů trošku sráží fakt, když návštěvníci dorazí v tričku či dresu s nápisem BAYERN –  ne nebyl to žádný fotbalista. Sice nemůžu říct, že bych fotbalisty Bayernu nějak výrazně znal, ale s tím panděrem nebyl onen pán schopen vylézt ani schody. Na stylu oblékání a vyjadřování se v divadle by chtělo výrazně zapracovat.

Skok+ ale jednoznačně doporučuje inscenaci shlédnout. Podívejte se na ní i vy, kteří jste viděli pražské či jiné nastudování, ať můžete porovnat. Osobně jsem viděl i pražské nastudování, a toto je o několik příček výše

 

Pokud vás recenze navnadila, tak nemeškejte, hrají jen do 5.12.2012 a pak od 24.1.2013 do 27.1.2013. Cesta do Bratislavy za to určitě stojí. A nebyly bychom Skok+, kdybychom pro Vás neměli něco navíc. Pokud vážně uvažujte nad návštěvou a nechce se vám řešit lístky přes Ticketportal, tak můžete objednávku vytvořit přímo na telefonním čísle  +421907772093 – Igor Andris, což je přímo člen produkce a pomůže Vám s výběrem nejlepších míst.  Zároveň mu jménem Skok+ děkuji za pozvání a doufám, že se jim povede přivést do Bratislavy další, neméně úspěšná představení.