ČÁP MARABU U ADOPTIVNÍCH RODIČŮ PROSPÍVÁ

Již čtrnáct dní pečuje pražský pár marabu afrických o mládě vylíhnuté v Zoo Dvůr Králové. Náhradní matka Ema díky tomu získává mimořádně důležité zkušenosti do dalších let, mládě zas šanci na přirozený odchov.
Jednodenní mládě marabu afrického přicestovalo do Prahy ze ZOO Dvůr Králové nad Labem ve čtvrtek 27. března poté, co se o něj tamní rodičovský pár odmítl starat. Pražští pěstouni Ema a Oskar se malého čápa ujali takřka okamžitě po podsazení.
„Zpočátku bylo nejdůležitější ohlídat, aby mládě od rodičů přijímalo dostatek potravy a přibývalo na váze. Při každém vážení jsme se ho snažili ještě přikrmovat, ale mládě další potravu odmítalo. Evidentně mu dostačovaly dávky od našich pěstounů,“ popisuje kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. Chovatelé proto péči následně zcela přenechali na adoptivních rodičích.


Váhový přírůstek malého marabu od příchodu do Prahy je důkazem toho, že mládě prospívá. Zatímco při kontrole krátce po příjezdu ukázala váha pouhých 95 gramů, nyní mládě váží neuvěřitelných 839 gramů.
„Pokud bude vše probíhat bez komplikací, měli by se adoptivní rodiče i s mládětem veřejnosti představit na počátku června, kdy obydlí ostrov antilop ve Vodním světě,“ slibuje Antonín Vaidl.
Zejména pro adoptivní matku Emu je odchov velmi důležitým zdrojem zkušeností. Do Prahy přicestovala po dvaceti letech pobytu v holandském Emmenu s pověstí nesnášenlivé samice a přes pokročilý věk neměla tedy žádné zkušenosti. V Praze se bez potíží spárovala se stařičkým samcem Oskarem a záhy začala snášet vejce. „Zatím sice neoplozená, ale i to je velký příslib do budoucna,“ uzavírá Antonín Vaidl.
V pražské zoo žije v současnosti pět čápů marabu, kteří pochází z volné přírody. Do Prahy přicestovali na doporučení koordinátorky evropského chovu s ohledem na předchozí pražské úspěšné odchovy a s cílem zvýšit šanci na rozmnožení těchto jedinců a posílení evropské populace vzácnými geny.

TZ