Hua Hin Hills – Thajská perla mezi vinohrady

Kdo říká, že vína mohou dozrávat pouze v zeměpisné šířce 30° s. š. a 50° j. š. s konstantním slunečním svitem? 13° s š. je tam, kde dozrávají vína s nejvyšší kvalitou a mimořádně se jim zde daří.

Hua Hin Hills najdete asi 5hodin cesty autem na jih od Bangkoku, zhruba 30km od překrásných pláží Thajského zálivu. Vinohrad se ukrývá v krásném údolí, kde vane příjemný vánek z oceánu. Ten pomáhá úrodě vín dozrát v harmonii s přírodou. Zároveň je vinohrad chráněn okolními kopci, které dokreslují pohádkovou přírodní scenérii.

DSCN3543 DSCN3544 DSCN3554 DSCN3585

 

 

 

 

 

Samotná vinice spadá pod křídla moderního vinařství Siam Winery a dosažená produkce vín, protože je zde nejkvalitnější z celého Thajska, je označována jako Monsoon Valley – tedy vína z Monsunového údolí.

Monsun hraje důležitou roli v životech místních lidí, protože s dešti přichází následně i život a obnova úrody, tak důležitá pro farmáře. Vína z Monsunového údolí se prezentují mytologickými vinětami, které zobrazují draka Nagu, vyvolávače monsunových dešťů, jež v sobě kombinuje sílu a moc.

DSCN3486 DSCN3490 DSCN3492 DSCN3494

 

 

 

 

 

V Hua Hin Hills dozrává inspirující škála hroznů, která zaručeně vzruší Vaše smysly. Shiraz byl vypěstován jako součást výzkumného projektu pod patronací jeho výsosti Krále. Víno dostalo označení „Bin 9 Royal Reserve Shiraz, 2005″ a Siam Winery darovalo tuto kompletní produkci králi Bhumibolu Adulyadejovi k jeho výročí 60-ti let na trůnu. Mezi další odrůdy, které se zde pěstují, patří Colombard, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Muscat, Cabernet Sauvignon, Merlot, Sangiovese a Tempranillo.

Kvalita je zde hlavním prvkem a tak aby nedošlo k narušení škály vitamínů a antioxidantů v hroznu, sbírá se vše ručně za ranního svitu, kdy slunce ještě tolik nepálí. Půda je velmi rozmanitá napříč celým vinohradem, najdete tu humusovitou až po písečnou, zatímco některé parcely mají vysoký podíl břidlice, což dotváří velmi aromatická vína.

O vinici a vína pečuje s láskou Kathrin Puff z Německa. Na oenologa studovala v Udinese v Itálii a Geisenheimu v Německu, obě instituce zakončila diplomem v r. 2004. Svojí kariéru, ale začala už o něco dříve, v roce 1999 v Německu ve vinařství Vila Gutenberg jako asistentka manažera vinohradu.

V r. 2001 se přestěhovala do Itálie, kde měla možnost pracovat v několika vinařstvích a vypracovat se od pomocnice ve sklepě, přes konzultanta v laboratoři až po hlavního vinaře, který zodpovídá za kvalitu vín. Její zkušenosti s vínem nemají hranic a v r. 2005 využila nabídky pracovat jako hlavní výrobce vín na Novém Zélandu. Kathrin považuje tyto zkušenosti jako velmi důležité, neboť jí pomohly otevřít oči k novým technologiím, technikám a tradicím v oblasti nového světa. Na základě mimořádných zkušeností a intimní znalosti vín, přichází v r. 2007 do Siam Winery, kde ručí za nejvyšší možnou kvalitu v každé lahvi prémiových vín.

DSCN3498 DSCN3504 DSCN3512 DSCN3515

 

 

 

 

 

Co dělá tento vinohrad výjimečným je možnost pro turisty prohlídnout si vinohrad z blízka a to ze hřbetu slona a pokud nemáte odvahu, mají tu pro Vás i osobní jeep. O každém kousku vinice Vám pak s láskou povídají místní lidé a dozvíte se i o nesnázích, kterými si museli projít pří pěstování konkrétní odrůdy. Příběhy to jsou pro nás téměř nepochopitelné. To třeba když se dozvíte, že réva rodí dvakrát do roka, ale o druhou úrodu se nemusíte starat, protože tolik vzývaný a důležitý monsun ji stejně naprosto zničí.

DSCN3547 DSCN3548 DSCN3560 DSCN3582

 

 

 

 

 

Dominantou celého působivého areálu je Sala, chcete-li vinný bar, architektonický skvost, který nabízí útočiště před spalujícím sluncem. Z terasy můžete obdivovat krásy vinohradu a na své si zde přijdou i gurmáni. Podává se špičkové menu, v tzv. párování s vínem. Vyberete si jen láhev, na kterou mate chuť a kuchař Vám doporučí tu nejlepší specialitu k Vašemu výběru. Vybírat je opravdu z čeho. No posuďte sami: krab s jablkovým přelivem, krevety s Panaengovou omáčkou, zauzená kachní prsíčka či jehněčí steak posypaný kakaem a mnoho dalšího.

DSCN3554 sala DSCN3589 DSCN3586

 

 

 

 

Až zde budete trávit svoji dovolenou, nezapomeňte po projížďce vinohradem nakrmit i svého slona, určitě mu také vyhládlo.