Iveta Vacenovská na Evropský pohár 2014

Českou reprezentantku Ivetu Vacenovskou čeká v závěru tohoto týdne premiérový start na Evropském poháru ve stolním tenisu (DHS Europe Cup), který nahradí vloni zrušený turnaj nejlepších Evropanů TOP 12. Sedmadvacetiletá hráčka Lince je první českou stolní tenistkou po Marii Hrachové, vítězce “turnaje pravdy“ z roku 1984, která si v historii samostatné České republiky tuto prestižní soutěž zahraje. Premiérový Evropský pohár se uskuteční od 7. do 9. února ve švýcarském Lausanne. Představí se v něm dvanáct mužů a žen na základně postavení v prosincovém evropském žebříčku. Zároveň tato soutěž poslouží jako kontinentální kvalifikace pro Světový pohár jednotlivců 2014.

Sedmdvacetletá Iveta Vacenovská si mohla TOP 12 zahrát již loňském roce. Populární “turnaj pravdy“ založený v roce 1971 však byl z ekonomických důvodů zrušen. “Byla jsem hodně zklamaná, o to víc se na premiérový start těším. Snad si teď turnaj pořádně užiju,” řekla Vacenovská, která se na tuto vrcholnou akci připravovala ve svém mateřském klubu Linec AG Froschberg. “Kvůli přípravě na Europe Cup jsem nestartovala na turnaji World Tour v Maďarsku. Potřebovala jsem pořádně potrénovat a hlavně se dát do kupy po zápasech v Lize mistryň, které se mi, bohužel, nepovedly,“ uvedla česká jednička a dodala: “Těžko před turnajem mluvit o tom, co bude pro mě úspěšným výsledkem. Je to soutěž nejlepších Evropanek, kde nepotkám slabou soupeřku. Bude záležet na losu. Určitě budu ráda, pokud se mi podaří nějaký ten zápas vyhrát.“

Zatím poslední turnaj nejlepších Evropanů ve stolním tenisu, který se v roce 2012 uskutečnil v Lyonu ještě pod názvem TOP 12, vyhráli Dimitrij Ovtcharov a Wu Jiaduo (oba Německo).

Z českého, respektive československého pohledu, jsou rekordmany v počtu startů na turnajích TOP12 bývalí legendární reprezentanti Milan Orlowski a Marie Hrachová, oba se této “soutěže pravdy“ zúčastnili celkem dvanáctkrát. A zapsali se i do listiny vítězů, Milan Orlowski triumfoval hned dvakrát – bylo to v letech 1977 a 1983, jednou turnaj TOP 12 vyhrála i Marie Hrachová (1984). Všechny tři tyto úspěchy jsou pochopitelně ještě z let společného Československa. Naposledy měl český stolní tenis své zastoupení mezi evropskou elitou v roce 2008, Petr Korbel tehdy ve Frankfurtu nad Mohanem obsadil 9. místo.

Evropský pohár 2014 bude rozlosován v Olympijském muzeu ve švýcarském Lausanne ve čtvrtek 6. února v 18:15 hodin. Zápasy ve skupinách jsou na pořadu v pátek 7. února. Čtvrtfinále a semifinále se bude hrát v sobotu 8. února, v neděli 9. února turnaj nejlepších Evropanů ve stolním tenisu vyvrcholí finálovými zápasy.

DHS Europe Cup 2014

Přehled účastníků turnaje:

MUŽI

Dimitrij OVTCHAROV, Timo BOLL (oba Německo), Vladimir SAMSONOV (Bělorusko), Marcos FREITAS (Portugalsko), Adrian CRISAN (Rumunsko), Michael MAZE (Dánsko), Andrej GAČINA (Chovatsko), Panagiotis GIONIS (Řecko), Alexander ŠIBAJEV (Rusko), Robert GARDOS (Rakousko),  Alexej SMIRNOV (Rusko), Adrien MATTENET (Francie). Náhradníci: TAN Ruiwu (Chorvatsko), Bojan TOKIČ (Slovinsko).

ŽENY

LI Jiao (Nizozemsko), Viktoria PAVLOVIČOVÁ (Bělorusko), Elizabeta SAMARAOVÁ (Rumunsko), HU Melek (Turecko), LIU Jia (Rakousko), WU Jiaduo (Německo), Iveta VACENOVSKÁ (Česká republika), Matilda EKHOLMOVÁ (Švédsko), Petrissa SOLJAOVÁ (Německo), Rachel MORETOVÁ (Švýcarsko),  Daniela MONTEIRO-DODEANOVÁ (Rumunsko), Margaryta PESOTSKÁ (Ukrajina). Náhradnice: Georgina PÓTAOVÁ (Maďarsko).

Podrobnosti o Evropském poháru ve stolním tenisu (DHS Europe Cup) najdete na: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2281&category=Cont