Prkenné naděje na medaile v Soči aneb snowboarding je cool

Na kontroverzních olympijských hrách v Soči, které budou zahájeny již ve čtvrtek 6.2., nastoupí mezi 88 sportovci, kteří si vybojovali nominaci, i tři mladé slečny, reprezentující naši zemi českou v poměrně novém sportu – snowboardingu. Sportu, který je mému srdci (nikoli už tak mým rukám a klíční kosti) velmi blízký.

Všechny tři si za poslední rok ve světě snowboardingu získaly velké jméno, jelikož se staly mistryněmi světa ve svých disciplínách. Jmenovitě jde o tyto sportovkyně:

Ester Ledecká (18) – dcera slavného zpěváka, reprezentuje v alpských disciplínách (paralelní obří slalom a paralelní slalom), je čerstvou juniorskou mistryní světa.

ledecka

Eva Samková (20) – reprezentantka ve snowboardcrossu, drsném rychlostním závodu čtveřic ve sněžném korytě, taktéž trojnásobná mistryně světa.

samkova

Šárka Pančochová (23) – reprezentantka v nových freestyle disciplínách – slopestyle (jízda ve snowparku s cílem předvést co nejlépe co nejobtížnější triky na překážkách (skoky a raily) a half-pipe (U-rampa). Pohodářka, která nedávno vyhrála sérii světového poháru ve slopestyle v americkém Copper Mountain si před hrami věří.

ELV313f3b_ouver_Olympics_Snowboarding_OLYSB170

Já osobně se nejvíc těším na U-rampu a slopestyle, ve kterém má Šárka velkou naději na zlatou medaili. Letos byl slopestyle zařazen mezi olympijské disciplíny poprvé v historii konání zimních olympijských her a české vítězství by tak bylo o to cennější. V half-pipe, kterážto disciplína měla svůj debut na olympiádě v Naganu v roce 1998 (ruku na srdce v té době většinu Čechů nějaké sněžné prkno moc nezajímalo) si česká reprezentantka už tak jistá není, může ovšem překvapit, jelikož poslední dobou nabrala vynikající formu v obou soutěžích.

Šárce můžete fandit hned první olympijský den, 6.2. v 11:00 dopoledne, kdy se jede kvalifikace slopestyle. Samotné závody pak budou v neděli 9.2. dopoledne. 12.2. pak následují závody v U-rampě. Na 16.2. je naplánován ženský snowboarcross a 19.2. a 22.2. se pojedou alpské disciplíny snowboardového slalomu.