Juniorská liga UEFA bude zachována, navíc se bude rozšiřovat

Juniorská verze slavnější Ligy Mistrů se dle rozhodnutí výkonného výboru UEFA stane stálou soutěží s novým formátem. 32 juniorských týmů LM UEFA doplní navíc dalších 32 domácích mistrů.

Od sezóny 2015/2016 bude tato soutěž větší co do počtu účastníků. Navíc tento formát má přinést větší kvalitu soutěže a širší zastoupení dalších zemí.

Formát soutěže bude následující. Celá soutěž bude rozdělena na dvě části. První část (32 týmů) zůstává stejná, jako se hraje v této sezóně, tedy že seniorské týmy, které postoupí do hlavní fáze LM, nominují do juniorské LM automaticky i jejich mladší výběr. Tyto týmy budou rozděleny do osmi skupin po čtyřech. Pro Českou republiku to znamená, že by v této soutěži v příštím ročníku 2015/16 mohla mít hned dva účastníky (za předpokladu, že první dva týmy Gambrinus ligy postoupí do hlavní fáze LM UEFA).

Vedle toho se bude hrát paralelně druhá část. Na základě aktuálního žebříčku klubů, prvních 32 jednotlivých juniorských vítězů svých zemí bude mít automaticky zajištěnu účast v této části. V případě, že je tento tým již účastníkem první části, jeho místo nahradí další v pořadí. Ve druhé části by tak mohla nastoupit juniorka Plzně (42. místo žebříčku), to by ale musela U-21 vyhrát. Nebo pak juniorka Sparty (73. místo), která zatím U-21 vede (za předpokladu, že by seniorský tým do hlavní fáze LM nepostoupil).

Předseda klubového výboru UEFA prohlásil: „Juniorská liga UEFA zatím produkovala výborný fotbal. Díky tomuto formátu uvidíme střety juniorských mistrů a širší obsazení juniorské ligy. Nastavili jsme vysoký standard soutěže a nyní očekáváme ještě vyšší.“

Nový formát
UEFA juniorská Liga Mistrů – 1. část
• 32 týmů v osmi skupinách po 4 (stejné jako UEFA Liga Mistrů)
• Vítězové skupin automaticky postupují do osmifinále
• Druzí ve skupinách postupují co vyřazovací fáze play-off

Domácí mistři – 2. část
• 32 domácích mistrů budou hrát první kvalifikační kolo (dva zápasy doma-venku)
• 16 vítězů se utká ve druhém kvalifikačním kole (dva zápasy doma-venku)
• 8 vítězů postoupí do vyřazovací fáze play-off

Vyřazovací fáze Play-off
• 8 vítězů z druhé části budou hrát doma s druhými týmy z fáze 1 (jeden zápas).

Osmifinále
• Osm vítězů skupin 1. části se utká s vítězi vyřazovací fáze play-of (jeden zápas). Domácí tým bude nalosován.

Čtvrtfinále
• Pouze jeden zápas – domácí určen losem.

Semifinále a finále
• Hráno na jeden zápas.

Věkový limit
Výkonný výbor UEFA rozhodl o novém věkovém limitu pro tuto soutěž. Kategorie U-19 zůstává stejná, ale kluby mohou na soupisku 40 hráčů dopsat 3 hráče spadající do U-20.