KAMELOT (USA) v Praze na výbornou !

Pražský klub KC Vltavská zase po čase produkoval sérii metalových tónů. Kromě headlinera večera Kamelot (USA) se o blaho metlošů starali předskokani Blackguard (CAN), Triosphere (NOR) a Xandria (GER). Série vystoupení z hlediska pořadatele proběhla prakticky dle stanoveného fahrplánu a tak na otřepané klišé v podobě nekonečného vyčkávání hvězdy večera zaplaťpánbůh nedošlo.

Blackguard (19:30 – 19:55)
Otvírákem večera byla kanadská sestava Blackguard, která svým melodickým death metalem vítala trousící se diváky do poloprázdného sálu KC Vltavská. I přes podstatně omezený časový prostor a fakt, že třetí předkapela zkrátka výborný zvuk nikdy mít nebude, se tito death metalisté postarali o tvrdý a úderný start večera. Kapela, za jejíž bubny usedává ženské pokolení, si rozhodně ostudu neudělala.

Triosphere (20:10 – 20:40)
O zastánce heavy metalu se postaralo norské uskupení Triosphere včele se zpívající baskytarystkou Idou Haukland. Vystoupení plnilo svůj účel, nabudit účastníky do patřičné nálady, což se díky vyrovnanému vystoupení této partě zajisté dařilo. Plusem bylo mírné zlepšení zvuku a fakt, že trousící se účastníci pomalu ale jistě zaplňovali místní klub.

Xandria (21:00 – 21:50)
Závěrečným předskokanem bylo vystoupení německé Xandrie, která se vyznává prvky gothic-metalu. Osobně mám tuto kapelu v podvědomí již delší dobu, až dnes jsem měl možnost shlédnout jejich vystoupení poprvé na živo. Klasické uskupení kapely v čele s vokalistkou Manuelou Kraller by se dal popsat jako jakýsi „Nightwish“ styl. adesáti minutový setlist si našel řadu příznivců, kteří si s velkou grácií vychutnávali v přední polovině sálu toto vystoupení. Na druhou stranu, toto pro mnohé neoblíbené žánrové pojetí metalu využila mnoha návštěvníků ke kuřácké a diskusní pauze v mimosálí klubu.

Kamelot (22:15 – 23:45)
Že se blíží vystoupení headlinera se při akcí tohoto typu pozná například díky tomu, že hned po skončení posledního předskokana se půlka davu nehrne na kuřáckou pauzu a pívo, naopak začíná okamžitě houstnout především v přední části placu, kam se tlačí ti největší příznivci ; – )

Na vystoupení floridských Kamelot jsem se osobně velmi těšil, už jen proto, že na letošním Masters Of Rock, kde kapela hrála poprvé v ČR, jsem byl jaksi v tu dobu již značně unaven. Kapela, která se například postarala o vznik názvu holandského uskupení EPICA (kapela se nechala inspirovat stejnojmenným albem Kamelotu), na této akci opět představovala svého nového vokalistu Tommyho Karevika. Ještě jedna zajímavost k této kapele, totiž právě Kamelot v nedávné době zakončoval tour jako hlavní předskokan Nightwish na jejich části turné po spojených státech a tak by jistě mohli vyprávět o zákulisních aspektech vyhazovu Anette Olzon ; )

K samotnému vystoupení. Za podstatně lepšího zvuku odpálila kapela závěrečnou část večera otvírákem Rule The World a hned poté velmi oblíbeným songem Ghost Opera. Bassák Sean Tibbetts byl na pódiu hodně aktivní a své copánkové metlo-háro roztáčel jako kdysi řetězáky na kolotočích ; ) Celkově živé vystoupení kapely probíhalo na výbornou. Nový vokalista potvrdil, proč byl vybrán jako hodný nástupce velmi oblíbeného, leč bohužel vyhořelého předchůdce Roye Khana, kterého sice Tommy v plné míře nahradit nedokáže a patrně nikdy nepředčí, nicméně ostudu rozhodně nedělá.

Celkově se na akci zas tolik příznivců Kamelot nesešlo, na druhou stranu ti co dorazili se postarali o výbornou atmosféru, jen málokdo s kapelou nezpíval, či neskandoval, což si vysloužilo několikanásobné pochvaly ze strany Karevika během vystoupení – na druhou stranu fakt, že je v místě konání akce to nejlepší publikum na světě není v TOP 10 metalových klišé zase jen tak ; ) V tomto případě ale budu věřit Tommymu, že to alespoň částečně myslel vážně, neboť atmoféra po celou dobu vystoupení byla opravdu úchvatná.

Setlist Kamelot:

Rule the World – Ghost Opera – The Great Pandemonium – Veritas – Center of the Universe – The Human Stain – Song of Joblee – Drum Solo – When the Lights are Down – Sacrimony – Season´s End – Keyboard Solo – Forever + přídavky: Bass Solo – Karma – Torn – March Mephisto

Hodnocení koncertu: 8.5/10

[pe2-gallery album=“aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIvMTE3MDk4ODMyMTc0NjAzOTUzNDM1L2FsYnVtaWQvNTgxMzQwODQ3MDAxODE5MTUyMT9hbHQ9cnNzJmFtcDtobD1lbl9VUyZraW5kPXBob3Rv“]