Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2016

Ve dnech 16. – 23. března 2016 se v pražském filmovém ateliéru A1 na Strahově uskutečnil 6. ročník českého fashion weeku. Od roku 2013 již pod plnou záštitou automobilky Mercedes-Benz, která podporuje celosvětovou síť fashion weeků, stejně jako například v New Yorku, Sydney, Berlíně, Moskvě, Istanbulu či México City.
Během jednoho týdne, ‘týdne módy’, se z Prahy stalo centrum kreativních, umělecky orientovaných akcí, a to bez ohledu na to, zda zcela souvisí s módním průmyslem. Díky této události tak i obyčejný smrtelník dostal svou jedinečnou možnost nahlédnout pod umělcova křídla. Málokdo ví, že máme velmi úspěšné a známé návrháře, kteří uchvacují svými kolekcemi nejen v ČR. Většina z nich studovala jak v nejproduktivnějším českém ateliéru na UMPRUM, tak i na různých zahraničních univerzitách a institutech.

image1image9image6image7image4

Na letošním MBPFW (Mercedes-Benz Prague Fashion Week) byly vidět skvosty od Jakuba Polanky, jednoho z nejúspěšnějších českých návrhářů současnosti, dále Iva Burkertová se značkou ODIVI, která v módní branži již také má své čestné místo. S fantastickými kousky značky ETHER se pochlubila autorka Eva Vontorová, která při své tvorbě vychází z tradičního kožedělného řemesla. Nechyběla ani již 10 let zaběhlá značka TIQE od Petry Balvínové, známá česko-slovenská trojice LAFORMELA ve složení Antonína Soukupa, Miroslavy Kohutiarové a Kataríny Ravasové, návrhář Lukáš Macháček se svou kolekcí plnou mísící se rebelie s tradičním krejčovstvím. Lukáš Lindner, představil svou práci z kvalitních přírodních materiálů, CHATTY s další ukázkou svých stylových městských oděvů. Nechyběla ani Denisa Nová se značkou DNB, která působí na trhu již od roku 1999 a svým ‘easy’ stylem nikdy nezklame. Kateřina Geislerová letos vynesla na světlo kolekci v klasických barvách, ovšem ve velmi rafinovaném zpracování. Expresi a formu improvizace bylo viděl na práci Moniky Drápalové, které by mohl oponoval Pavel Brejcha, vytvářející modely plné elegance a jemnosti. Nesmíme taky zapomenout na Zuzanu Kubíčkovou, autorku jak pestrobarevných kombinací, tak nežného dívčího stylu, plného originálních prvků a na značku Pietro Filipi, která je známá svými sofistikovanými kousky, které prostě musíte mít doma.

image2image3image5

Všechna tato jména, mající na módním poli jak v tuzemsku, tak za hranicemi, značnou popularitu a své čestné místo, jsme měli možnost obdivovat právě na letošním ročníku MBPFW. Nedílnou součástí letošní jarní edice se stali též finalisté soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2016​ jimiž jsou Natálie Dufková, Jan Černý, Klára Válková a letošní vítězná dvojice Daniela Pešková a Filip Jakab. Tito dva studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM zaujali odbornou porotu hlavně využitím recyklovaných materiálů a kvalitním zpracováním oděvu po technické stránce. Výherci tak získali finanční podporu v podobě šeku na 30 000 Kč, usnadňující financování nadcházející módní kolekce, která bude představena na podzimním týdnu módy, společně s největšími českými návrháři. Bezplatná účast na této akci je rovněž jeden z výherních benefitů, stejně jako odborná podpora a propagace ze strany Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

Na jarním fashion weeku samozřejmě nechybělo ani nespočet večírků, besed a konferencí, například na téma Restart módního průmyslu v Česku. Samozřejmostí byla účast zajimavých hostů jako je novinářka Jessica Michault, či stylista Alessandro Buzzi. Účastníci měli možnost shlédnout vernisáž fotografií z backstage přehlídek od Anežky Horové, performance, nebo workshopy, kde odbornice Kamila Vodochodská radila, jak zredukovat a směrovat šatník jak po estetické, finanční, tak i k planetě šetrné stránce.

Dne 21.3. se v pražské galerii Kvalitář uskutečnila akce s názvem Re-see showroom supported by Nespresso (tzn. Znovu vidět), kde si návštěvníci mohli kolekce prezentované na týdnu módy prohlédnout zblízka, osahat si materiály, žasnout nad barevnými kombinacemi a dokonce si i jednotlivé kousky vyzkoušet, či zakoupit.

image8

Proběhlo i několik vedlejších přehlídek a tento týdenní maraton stylu, kultury a módy nebyl završen ničím jiným než closing party.

Je báječné být na pár dní součástí česko-slovenského módního nebe. Co si totiž budeme povídat, průměrný občan si o těchto kouscích může nechat jen zdát. Takže dámy a pánové, na předsevzetí už není zrovna vhodné načasování, ale nevím jak Vy, já si na letošním MBPFW rozhodně své vysněné kousky našla. Teď mám v plánu tyto poklady, tvořené těma nejšikovnějšíma rukama v zemi pomalu ale jistě zahrnout do svého šatníku. Držte mi palce.

Pro Skok+ napsala Tereza Dérerová