Zootropolis – zvířátka jak je neznáte

Po dlouhé době jsem se konečně dokopal k tomu napsat opět recenzi. Nedávno jsem dostal nápad jít do kina a vyvstala tak podstatná otázka na co. A při pohledu na program jsem si začal zoufat, protože to vypadalo, že jsem zrovna na natrefil na období kvalitními filmy jaksi neoplývající.

zootopia-180_35.356_wide-83cdb20471fe472518402e40ead8a668530bcfb8-s900-c85   CdnXiwtW8AA-Bl1

Netopýří muž proti týpkovi ve slipáčích mě rozhodně nezaujal a ohlasy známých mě v tom jen utvrdili. Česká produkce směřuje z odpadu do žumpy (ano mluvím o posledních Básnících) a tak by se dalo pokračovat. Dobře, třeba Spotlight či Kolonie mají potenciál, ale to zrovna nedávali. Tak můj zrak spočinul na konec seznamu filmů, na animák o zvířátkách, které si založili v moderní době svoje velkoměsto a který zrovna dávali v ideální čas v jednom jediném kině v celé Praze bez dabingu. Řeč je o filmu Zootopia, tentokrát přejmenovaném českou distribucí ne až tak necitlivě jak je jejím zvykem, na Zootropolis: s dovětkem „Město zvířat“, asi aby dementní český divák tušil, že jde na film o zvířatech.

zootopia_2  720x405-zootopia

Dojem z filmu by se dal shrnout dvěma slovy – velké překvapení! A to v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Konečně je tady po dlouhé době animák se super nápadem, výbornou animací, kterou bych od Disneyho rozhodně nečekal (ano skutečně to není od Pixaru) a v neposlední řadě skvělým příběhem, který ani chvíli nenudí. Jednotlivé scény jsou poměrně promyšlené a není nouze o vtipy, které děti určitě nepochopí.

635811252644324912-XXX-ZOOT-ROLLOUT-CLAWHAUSER-DCB-76926720    1026834-disney-unveils-new-clips-zootopia

Je to film o divokých zvířatech (takže pejsky ani kočičky nečekejte), které se z temných divokých časů, kdy predátoři lovili slabší kořist, staly civilizovanými stvořeními s vlastní specifickou kulturou a hlavně velkoměstem typu NYC, ve kterém není nouze jak o velký byznys, tak o velký zločin, který musí potírat připravená policejní jednotka. Ano je to americké, ano je tam dost klišé, ale co bychom od těch Američanů také nechtěli. Důležité je, že je to legrace a pobaví i spousta detailů, jako třeba iPhony a iPady, na jejichž zadní straně není nakousnuté jablíčko, nýbrž silueta symbolu toho zvířete, kterého přístroj to je (například hlavní hrdinka králíček tam má mrkvičku). A pak třeba scénka s lenochody z DMV, americké obdoby registru vozidel, je naprosto dokonalá:D.

Celkově výborný animák, jen víc takovýchto, zaplaceného vstupného nelituji, což nemohu říci tak často. Skokplus rozhodně doporučuje 9/10.