Mezi zlínské legendy vstoupí král produktivity Petr Leška!

Mezi Legendy zlínského hokeje vstoupí v sezoně 2019/20 Petr Leška! Dres číslo 19 bude slavnostně vyvěšen před extraligovým zápasem se Spartou v pátek 17. ledna 2020 při slavnostním ceremoniálu. Výrazná osobnost českého hokeje drží dva české rekordy, stal se nejproduktivnějším hokejistou extraligové historie a odehrál nejvíce zápasů v nepřetržité řadě.
 
Je odchovancem zlínského hokeje a pochází z hokejové rodiny. Jeho otec Petr patřil na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let k oporám prvoligového Gottwaldova. Syn podělil hokejové vlohy po otci. Ještě než odehrál první extraligový zápas v sezoně 1995/1996 za muže, sbíral zkušenosti v juniorských soutěžích ve Švédsku (Rögle) a v zámoří (Surrey, Flint Generals).

Rodák z Chomutova Petr Leška (16. listopadu 1975) výrazně pomohl Zlínu vybojovat dva extraligové tituly (2004, 2014) a byl králem produktivity historie samostatné české extraligy. Překonal letitý rekord Richarda Krále a během dvaceti sezon v nejvyšší české soutěži nasbíral v dresech Zlína, Plzně a Sparty úctyhodný počet celkem 909 kanadských bodů za 281 branek a 628 asistencí. Vyjma krátkého působení v Plzni a ve Spartě spojil hokejovou kariéru se Zlínem, kde úspěšně odehrál necelých devatenáct sezon. Stal se jediný zlínským hokejistou, který vyhrál kanadské bodování extraligy. Stalo se tak v sezoně 2001/2002.
 
Hokejový mág bavil zlínské publikum a fanoušky v extralize svými nenapodobitelnými technickými kousky. Patřil k nejchytřejším hráčům v extralize, jeho kulišárny a nápadné kličky, góly nebo přihrávky byly pověstné. Úžasně četl hru a vždy byl o vteřinu napřed před ostatními. V pořadí odehraných zápasů mu patří s 1 156 odehranými zápasy čtvrté místo za Petrem Kadlecem, Františkem Ptáčkem a Ondřejem Kratěnou. Petr Leška nastoupil patnáctkrát za národní tým České republiky a vstřelil 4 branky. 
 
Úspěšnou kariéru se rozhodl ukončit v květnu 2015 v devětatřiceti letech ze zdravotních důvodů. Přitom právě Leška byl železným mužem extraligy v počtu 596 odehraných zápasů v řadě. Z české extraligy vlastní celkem sedm medailí, vedle zmíněných dvou titulů vybojoval dále tři stříbra a dva bronzy (z toho jeden se Spartou). 
 
Petr Leška se zapsal nezapomenutelně do historie zlínského hokeje a bude po právu uveden v polovině ledna 2020 mezi legendy zlínského hokeje!
 
 
 
Zlin Press – Text: Roman Ordelt, Foto: Jiří Zaňát