Plzeň s Třincem doplňují kvartet postupujících celků do semifinále ČP play off hokejové extraligy

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VERVA LITVÍNOVlit-7b

O velké vyrovnanosti těchto dvou soupeřů v této sérii už toho bylo napsáno hodně. Rozhodující sedmé utkání mělo opět vysoký náboj a vyrovnanou hru až do konce. Šťastnější byla v závěru Plzeň, která si připsala svůj čtvrtý zářez v podobě vítězství sedmého rozhodujícího utkání v play off extraligy. Škodovka se v semifinále utká s pražskou Slávií o postup do finále ČP play off.

S vědomím obrovské zodpovědnosti vstupovaly oba celky do tohoto utkání. Oko diváka rozhodně pohledný hokej z počátku nevidělo a hlavním hrdinou první třetiny byla častokrát píšťalka sudích, která často přerušovala hru za herní prohřešky obou týmů. V první třetině měli mírnou převahu chemici, ovšem byli to domácí, kdo se radoval jako první. Branku vstřelil 37 vteřin před první sirénou Slovák, který tak využil domácí přesilovku.

Ovšem i hosté předvedli, že hru v početní výhodě také umí, když ve 24. minutě srovnával skóre Sklenička. Jestli první třetina nebyla herně nikterak zajímavá, byla ta druhá pravým opakem! Ofenzivní hra se přelévala z jedné strany na druhou, ve velkých šancích si zuby vylámali na domácím brankáři Hübl s Gulou. Přemíru ofenzivního tlaku hostů ovšem zastavilo dvojité vyloučení Vervy, které domácí trestali z hole Kováře. Následovala další přesilová hra, tentokrát ze strany hostí a i ta nezůstala nepotrestána. Ve 32. minutě se pouhou vteřinu před návratem domácího St. Pierra trefil přesně Hübl.

Necelých šest minut před koncem druhé části navíc fauloval domácí Hollweg hostujícího Gulu úderem do oblasti hlavy a krku, za což vyfasoval trest nejvyšší, tedy do konce utkání. Hosté sehráli většinu času z dlouhé pětiminutové přesilové hry v útočném pásmu. Kýženou branku vstřelila Verva při dvojnásobné přesilové hře v závěru druhé třetiny, když Posmyk z hranice kruhů vymetl Mazancovi víko a hosté poprvé v utkání vedli (2:3).

Vedení hostům vydrželo pouhou minutu, když ve 41. minutě využil Kašpařík zaváhání zmatené obranné hry hostí. Následovala jedna velká šance za druhou a to na obou stranách hřiště. V 52. minutě urval zpět vedení pro domácí Johnson, který nevědomky tečoval Slovákovu dělovku od modré. K závěrečnému tlaku hostí dojít prakticky nemohlo, protože vzápětí fauloval Trávníček se ziskem čtyř trestných minut. Oslabení Verva sice ustála bez inkasované branky, ale následně šel na trestnou lavici hostí Zeman, který dle sudích zastavil domácího hráče podražením. Opakovaný záznam sice prokázal, že se o faul nejednalo, na osudu Vervy to však už nic nezměnilo, a tak se z postupu mezi čtyřku nejlepších radovala Plzeň.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VERVA LITVÍNOV 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. Slovák (Vlasák, Vampola), 28. Jan Kovář (J. Jeřábek, Martin Straka), 41. Kašpařík (Dvořák, Vlasák), 52. Johnson (Slovák, Martin Straka) – 24. Sklenička (Kubát, Ručinský), 32. Hübl (Lukeš, Ručinský), 39. Posmyk (Martynek, Hanzl)

Vyloučení: 4:9

Diváci: 7992

HC Škoda Plzeň: Mazanec – Slovák, J. Jeřábek, Mozík, St. Pierre, Boháč, Frolo – Johnson, Martin Straka, Jan Kovář – Lev, Vampola, Pletka – Petruška, Kašpařík, Vlasák – Hollweg, T. Sýkora, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar

HC Verva Litvínov: Francouz – Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Sklenička, Posmyk – Martynek, Hübl, Lukeš – J. Černý, Hanzl, Ručinský – Trávníček, Piroš, R. Pšurný – od 25. navíc Baláž, Lapšanský, Gerhát. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol

Konečný stav série: 4:3

HC OCELÁŘI TŘINEC – HC SPARTA PRAHA

Rozhodující sedmý tri-7 duel nebyl zdaleka takovým dramatem, jak se očekávalo. Hokejisté Třince jednoznačně přehráli pražskou Spartu, které zvládli dokonce uštědřit nelichotivého „bůra“. Oceláři se tak stejně jako v loňské sezóně budou snažit o postup do finále extraligy.

Opatrná hra s čekáním na první chybu byla k vidění i v tomto duelu. Čekání na první branku ovšem velmi brzy skončilo, když sparťanský brankář Pinc předvedl trestuhodný kiks po nedorozumění se svým obráncem. Sparta měla v závěru prvního dějství hozenou rukavici v podobě dvou přesilových her, ovšem ani jednu nedokázala využít a do kabin se šlo za jednobrankového vedení domácích.

Nabídnutou výhodu při hře pět proti třem v úvodu druhé třetiny nezužitkovali ani domácí, asi největší šancí byla Zíbova dělovka, kterou s přehledem Pinc zlikvidoval. Osud Sparty se začal lámat před polovinou utkání, když Květoň v samostatném úniku zvýšil již na 2:0. Hosté se marně pokoušeli o nějakou ofenzivní tvorbu, vždy naráželi na výbornou obranu domácích. V závěru druhého dějství zlomil vaz hostům Orsava, který využil samostatný úprk přes celé hřiště.

Sparta před vstupem do třetí třetiny pořádně zamíchala sestavou, ovšem ani to kýženou korekci výsledku nepřineslo. S vědomím tříbrankového vedení se domácí do přehnaného útočení rozhodně nepouštěli a v klidu hlídali střední pásmo, jež se pro Pražany stalo zakletou a nedobytnou zónou. Hosté se pokoušeli v závěru ještě o hru bez brankáře, tu ale domácí trestali hned dvakrát z holí Adamského a Varadi.

HC OCELÁŘI TŘINEC – HC SPARTA PRAHA 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. M. Růžička (Adamský), 29. D. Květoň (Peterek), 40. Orsava (Zagrapan), 56. Adamský (Hrabal, Rákos), 59. Varaďa (Bonk)

Vyloučení: 7:5

Diváci: 4722

HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Hrabal, Zíb, Ovčačík, Galvas, Lojek, Klouček – M. Růžička, Bonk, Varaďa – Klimenta, Rákos, Adamský – D. Květoň, Peterek, Ostřížek – Orsava, Zagrapan, Hrňa. Trenéři: Turek a Janků HC Sparta Praha: Pinc – Pilař, Sičák, Krstev, Gřegořek, Phillip, Jan Hanzlík, Milam – P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát – Hovorka, Broš, Jar. Svoboda – S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek – Jánský, Bahenský, Forman – od 44. navíc Kočí. Trenéři: Jandač a Votruba