Sparta vstupuje do Champions League

Zbývají poslední hodiny. Start hokejové Ligy mistrů se blíží! Ve čtvrtek večer padne na dvaadvaceti evropských stadionech poprvé puk na ledovou plochu při utkáních Champions Hockey League. Do jejího prvního ročníku, který navazuje na tradici předešlé European Trophy, zasáhne i šest českých klubů – Liberec, Pardubice, Třinec, Vítkovice, Zlín a také Sparta Praha, vítěz Prezidentského poháru a bronzový medailista uplynulého ročníku Tipsport extraligy.

Do soutěže vstupují úřadující šampióni národních lig a vítězové základních částí z každé ze šesti zakládajících soutěží, navíc 26 zakládajících klubů, které představují špičkové historické značky a nejúspěšnější týmy z příslušných zemí v minulosti a dnes. Celkem se tedy v jedenácti skupinách představí 44 mužstev. Díky tomu se jedná o největší hokejovou klubovou soutěž světa.

„Sparta patří mezi původní zakladatele projektu, který po čtyřech letech vývoje dozrál od vize spojení všech evropských top klubů a soutěží až k její úspěšné realizaci. Teď už se jen můžeme těšit, že všechny hokejové fanoušky bude Liga mistrů bavit a nabídne kvalitní evropský hokej,“ pochvaluje si Petr Bříza, jenž byl po celou dobu u několikaletého vývoje tohoto projektu.

Prestiž v celoevropském formátu. Kvalita nejlepších mužstev starého kontinentu. Výzva pro týmy toužící po zviditelnění za hranicemi své země. Hrdost nad úspěšnou prezentací své značky v Evropě. „To jsou společné jmenovatele nové Champions League,“ dodává bývalý brankář, jenž je zároveň členem představenstva CHL.

CHL_Svrcek

Průkopníci novodobé Ligy mistrů pracují na tom, aby CHL byla úspěšnou a prestižní soutěží, která má svou vizi a směřuje kupředu. Odvážným cílem je přiblížit se v budoucnu fotbalové Champions League. S tím se pochopitelně snoubí úspěšná prezentace této soutěže a také finanční stabilita. V jedinečné struktuře evropského hokeje je CHL společným projektem evropských profesionálních klubů, jejich národních lig a Mezinárodní hokejové federace.

Tři hlavní zúčastněné strany vytvořily akciovou společnost se sídlem ve Švýcarsku, ve které kluby vlastní 63 % akcií, ligy 25 % akcií a IIHF 12 % akcií. Nejvyšší představitelé CHL garantují na premiérový ročník rozdělení celkové sumy 1,5 milionu euro, vítěz si přilepší celkově o 160 tisíc eur, což je v přepočtu skoro 4,5 milionu korun.

„Odhodlání a nadšení, které vnímáme od akcionářů, jasně naznačuje, že nová evropská hokejová liga je něco, co si všechny zúčastněné strany přeji,“ říká Bříza. 21. května tohoto roku byl v rámci programu MS v Bělorusku slavnostně vylosován první ročník novodobé Champions Hockey League, která startuje již tento čtvrtek. V únoru 2015 bude korunován nový král evropského klubového hokeje, který zvedne nad hlavu European Trophy. Pohár pro vítěze je pojmenován po soutěži, která předcházela CHL a na jejíž odkaz navazuje.

CHL_Rolinek

Zástupci nadnárodní soutěže jsou přesvědčeni, že jednota kolem Ligy mistrů bude znamenat nárůst prestiže národních lig i jejich klubů. „Všechny kluby si uvědomují, že přístup a prezentace Champions Hockey League je vkladem do budoucna. Sparta je vlajkovou lodí českého hokeje nejen na ledě, ale i mimo něj. Určitě i my budeme chtít přispět k prezentaci dobrého jména soutěže a zviditelnění našeho klubu v Evropě,“ říká Bříza.

Sparta bere Ligu mistrů s velkou vážností, což plyne i ze slov trenéra Josefa Jandače. „V tuhle chvíli je pro nás Liga mistrů na prvním místě. Extraliga startuje až za měsíc, ale sezona nám začíná už nyní těžkými zápasy ve Skandinávii, kde chceme uspět a vykročit za postupem ze skupiny,“ má jasno kouč.

„Od akcionářů klubu jsme dostali jasnou informaci, že postup ze skupiny Champions League do další fáze je jasně daným cílem. Liga mistrů je projekt, který má obrovský potenciál a vklad do budoucna. Dobrými výkony chceme ukázat našim fanouškům i hokejovým příznivcům v celé Evropě, že stojí za to tuhle soutěž sledovat,“ dodává Jandač.

CHL_Reway

Vítěz Prezidentského poháru se přesouvá za dvěma úvodními duely ve středu ráno. Ve čtvrtek čeká sparťany zápas na ledě týmu KalPa Kuopio, v neděli pak souboj se švédským Växjö Lakers. „Atmosféra Ligy mistrů už na nás dýchá. Několik dní si zkoušíme nové části výstroje, v kterých budeme hrát. Hodně spolu v kabině mluvíme o tom, co nás čeká. Už máme v šatně připravené dresy a všichni cítíme, že se blíží velká událost,“ vypráví Tomáš Rolinek, kapitán Sparty.

„Z informací, které o Champions League máme, jasně vyplývá, že všichni k téhle soutěži přistupují s maximální vážností. Přestože je srpen, je jasné, že nás čekají velice důležitá utkání. Chceme v nich uspět a určitě máme cíl postoupit ze skupiny. Někde vzadu je samozřejmě velký sen dojít co nejdál v případném play off a udělat velký úspěch,“ uzavírá Rolinek.

České týmy odehrají v rámci základních skupin celkem šestatřicet utkání, z toho 19 jich budou moci sledovat fanoušci prostřednictvím placeného kanálu Slovak Sport.

Základní skupiny Champions Hockey League 2014:

Skupina A: Karpat Oulu (Finsko), Köln Haie (Německo), Bílí Tygři Liberec, HC Košice (Slovensko).

Skupina B: ZSC Lions Curych (Švýcarsko), Färjestad (Švédsko), Vídeň Capitals (Rakousko), Valerenga Oslo (Norsko).

Skupina C: Frölunda (Švédsko), SV Villach (Rakousko), Servette Ženeva (Švýcarsko), Briancon Diables Rouge (Francie).

Skupina D: Zlín, Fribourg-Gottéron (Švýcarsko), Eisbären Berlín (Německo), Djurgarden (Švédsko).

Skupina E: Tappara Tampere (Finsko), Oceláři Třinec, SC Bern (Švýcarsko), Stavanger Oilers (Norsko).

Skupina F: Bolzano (Itálie), Linköping (Švédsko), Pardubice, TPS Turku (Finsko).

Skupina G: SPARTA PRAHA, Växjö Lakers (Švédsko), Adler Mannheim (Německo), KalPa Kuopio (Finsko).

Skupina H: ERC Ingolstadt (Německo), SaiPa Lappeenranta (Finsko), HC Vítkovice, EV Zug (Švýcarsko).

Skupina I: Red Bull Salcburk (Rakousko), Kloten Flyers (Švýcarsko), JYP Jyväskylä (Finsko), HV 71 (Švédsko).

Skupina J: Skelleftea (Švédsko), Krefeld Pinguine (Německo), IFK Helsinky (Finsko), SonderjyskE Vojens (Dánsko).

Skupina K: Hamburk Freezers (Německo), Lukko Rauma (Finsko), Lulea (Švédsko), Nottingham Panthers (Anglie).

TZ