Startuje jubilejní 20. ročník Tipsport Extraligy !

Letošní ročník odstartuje s řadou změn včetně nového loga, které oslavuje své jubileum. Nově bude Tipsport extraligu řídit Český svaz ledního hokeje (ČSLH), jemuž v loňském roce za dramatických okolností vypověděla smlouvu Asociace profesionálních klubů (APK), která ligu řídila v předchozích letech. Ředitelem extraligy se stal Josef Řezníček, nováčkem ligy je celek Piráti Chomutov. V neposlední řadě díky reálně hrozbě výluky v NHL dojde k oživení letošního ročníku v podobě účasti tamních hvězd v naší nejvyšší hokejové soutěži.

Přípravy svazu na start nového ročníku – Před zahájením nového ročníku měl svaz (ČSLH) plné ruce práce, daleko více než obvykle. Vše začalo vypovězením smlouvy pro řízení Tipsport extraligy ze strany klubů (APK), které do té doby ligu řídily. Nově je tedy soutěž pod vedením samotného svazu. „Svaz převzal řízení soutěže po poměrně dramatických událostech“, řekl prezident svazu Tomáš Král. Posilou svazu pro obtížné vyjednávání s kluby v té době bylo angažování respektovaného Josefa Řezníčka do pozice ředitele extraligy. „Nabídku jsem obdržel od vedení svazu na přelomu dubna a května, mé rozhodnutí bylo velmi rychlé“ řekl Josef Řezníček, jehož hlavním prvotním úkolem bylo narovnat pošramocené vztahy mezi svazem a samotnými kluby. Nový ředitel extraligy pochválil profesionální přístup samotných klubů při řešení požadavků svazu plynoucích z licenčního řádu. Zároveň dodal, že do nového ročníku se i přes původní obavy v době napjatých vztahů, přihlásilo všech 14 klubů.

Nový model baráže o extraligu – Došlo také na změnu herního řádu ligy v podobě rozšíření počtu účastníků baráže na 4 celky. Důvodem bylo zatraktivnění této části soutěže, neboť původní model byl zdlouhavý a divácky nezajímavý. Rozšířenou baráž přivítala řada klubů z první hokejové ligy, neboť právě oni často kritizovali starý model.

Start hráčů z NHL v Tipsport extralize – V sobotu 15. září končí platnost stávající kolektivní smlouvy mezi hráčskými odbory (NHLPA) a ligou (NHL). Vzhledem k současnému patovému vývoji v jednání o nové smlouvě je více než reálné, že se zopakuje výluka NHL. V případě výluky se řada hráčů z NHL přesune do Evropských soutěží včetně Tipsport Extraligy, což zajisté zvedne diváckou atraktivitu české nejvyšší hokejové soutěže.

Svaz v tomto ohledu neuvažuje se zaváděním protichůdných opatření, které by start tuzemských hráčů v naší lize nějak komplikovalo jako například ve Švédsku, kde mohou v případě výluky startovat hráči pouze v případě podepsání kontraktu na celou sezónu, cože je zcela svazující vzhledem k tomu, že se prozatím neví, jak dlouhá bude případná stávka. Zároveň ředitel extraligy podotkl, že neuvažují o rozšíření stávajícího limitu v podobě počtu startu hráčů ze zahraničí. „Stojíme o naše hráče. Limit pro cizince zvedat nebudeme“, řekl.

Případný start hráčů z NHL je možný až po splnění patřičných úkonů. Hráč musí být zaregistrovaný a musí přestoupit na základě platné transfer karty. Pokud chce hráč nastoupit za klub, který na něj nemá vlastnická práva pro extraligu, je třeba dohody mezi oběma celky. Finančně nákladné pojistky jsou na dohodě mezi hráči a kluby.

Letošní ročník přinese dvě významná jubilea – Již v neděli 16. září oslaví své 85. narozeniny čestný předseda svazu Karel Gut, který za svou kariéru získal řadu významných ocenění a úspěchů. Druhým jubilantem bude František Ptáček, který překoná dosavadní rekord v počtu startů v nejvyšší soutěži, jež drží právě nový ředitel extraligy Josef Řezníček. Stávající metu dotáhl bývalý ostřílený zadák až na 1035 utkání. Františku Ptáčkovi k pokoření této hranice stačí pouhé dva starty.

Udělení výjimek z řádu pro tři kluby – Pro nadcházející sezónu byla udělena výjimka celkem třem klubům, jejichž zimní stadiony nesplňují požadavky řádu extraligy. Litvínov po skončení jubilejního ročníku zahájí rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci zimního stadionu, pro kterou má již stavební povolení. Slavia získala výjimku pro svůj starý stadion na Edenu, kde by se odehrála případná utkání play-out či baráže za předpokladu, že by došlo k úpravě kabiny hostí a brankového videa. Posledním celkem, který získal výjimku je Kladno.

Nový ročník startuje 13.9. na ledě nováčka Tipsport extraligy z Chomutova, který svou účast v lize vybojoval na třetí pokus v baráži s Mladou Boleslaví. Soupeřem zahajovacího zápasu bude Kometa Brno. Poslední kolo základní části bude odehráno 26.2.2013. Předkolo play off hrané na 3 vítězná utkání proběhne mezi 1.3. a 7.3. a sehrají ho mužstva umístěné na konci základní části na 7. až 10. místě. Česká pojišťovna play off začne 8.3., vítěz extraligy bude znám nejpozději 21.4.2013. Rozšířená baráž bude hrána v období 24.3. až 19.4.2013.