Z Camp Nou s hlavou vztyčenou

Poslední a nejslavnější soupeř plzeňské Viktorky v jejím tažení ligou mistrů FC Barcelona přivítala jediného českého zástupce v nejprestižnější soutěži Evropy na svém stadionu Camp Nou se vší slávou. Atmosféra byla úžasná a plzenští měli jedinečnou příležitost zahrát si před šedesátitisícovým kotlem ve stánku fotbalu zaslíbeném.

Jelikož na domácí půdě několikanásobného vítěze Ligy mistrů již padli mnohem slavnější soupeři, neměla Viktorka de facto co ztratit. Ovšem obavy z debaklu se v průběhu zápasu ukázaly jako neopodstatněné, ačkoliv Barcelona s respektem k neznámu soupeři nastoupila v téměř nejsilnější sestavě. Domácí sice rozehrávali svůj pověstný „ťukec“ a hráči Plzně si po většinu času museli připadat jako prostřední hráč v bagu, ale rychlými akcemi po stranách hřiště dokázali v několika momentech oslavované hráče v čele s Messim i přehrát a dostat se k brance soupeře. Dobrý výkon podal opět Jiráček, ale ani ostatní nezůstali po zadu a například Limberský se několikrát skvěle ukázal v obraně.
Hned od začátku ale byla převaha domácích jasná a v prvních minutách si Barca vypracovala hned několik šancí. Bohužel pro Plzeň první gólu přišel velmi brzy, když po krásné souhře Messiho s Iniestou zakončoval druhý jmenovaný v 10. minutě za záda Marka Čecha a vypadalo to na jednoznačný průběh. Potom ale jakoby se hráči Barcelony snažili předvádět fotbal na efekt spíše než efektivitu a často svůj útok překombinovali. Messi se svými neuvěřitelnými kličkami něklikrát protančil až těsně před Čecha, ale pokaždé selhal v koncovce. Nadvakrát se nestrefil útočník Pedro a když Villa mířil také jen těsně vedle, bylo vidět, že domácí trochu znévorznili. Stále sice drželi míč, ale ten ne a ne se dostat do plzeňské svatyně. Těsně před pauzou označkoval tyč plzeňské brány opět Messi z přímého kopu a začalo to vypadat na velké překvapení.
Ve druhém dějství opět úřadoval čaroděj Messi, ale obrana Plzně vždy odolala. Na hostech byla postupně patrná únava a dopředu se již tolik nedrali, soustředili se spíše na zodpovědné bránění. O to více je pak mohla potěšit chyba bránícího Mascherana, který si neporozumněl s brankářem Valdésem a míč málem doskákal až k úplně volnému Pilařovi. To byla ale pro Plzeň poslední jiskra naděje a do konce se spíše snažila udržet nadějný rozdíl jediné branky. To se bohužel nepodařilo a v 82. minutě po zbytečné chybě v rozehrávce v podání Petrželi se na zteč vydal Messi, kterého v gólovce skvěle vykryl Limberský, ovšem na dorážku Villy již Čech neměl nárok. Messi se ještě několirát pokusil vstřelit branku, aby navýšil počet gólů na svém kontě na rovných 195, ale asi se snažil až příliš a gólu se dnes nedočkal. Barcelona tak podle očekávání zvítězila v Lize mistrů letos již podruhé a i když výsledek 2:0 náhodou koresponduje s výsledkem reprezentačního utkání ČR – Španělsko z minulého týdne, plzenští mohli po sympatickém výkonu, narozdíl od českých reprezentantů, odcházet z Camp Nou se ctí a hlavou zdviženou.

posted by: Jakub Krutský