Zázrak v České televizi

Stala se nevídaná věc ve vodách českých televizí. Poprvé jsem se těšil na vysílání seriálu dokonce z české produkce. Neříkám, že by mě to donutilo sednout si každé pondělí před televizní obrazovku, přeci jen mám důležitější činnosti co dělat v pondělí večer, jako například seznamování se s Jagermaisterem, velebení a chvalořečení šéfredaktora, tedy mne, a další tvůrčí věci.

To, co jsem nestihl v televizi, jsem doháněl přes online archív České televize. Ano, přiznávám, technologická pokročilost mě velmi mile překvapila, protože jsem se na daný seriál mohl dívat i ze svého smartphone s Windows 8.

A o jaké seriály se jedná? Čtvrtá hvězda, Případy 1. oddělení a CIrkus Bukowsky.

Čtvrtou hvězdu považuji za jeden z nejlepších sitcomových seriálů, co u nás kdy vznikl a jsem mile překvapen, že mé koncesionářské poplatky konečně dopadly na úrodnou půdu. Skvělé obsazení, na kterém byla vidět báječná sehranost, propracovanost jednotlivých dílů a tenká linka příběhu. Kdo neviděl, mohu jen doporučit, opravdu to stojí za to. Kdo zná Dejvické divadlo, tak bezpečně pozná všechny herce a rozhodně nebude zklamán. Ostatně když se podíváte, že za celým počinem stoji Miroslav Krobot, tak Čtvrtá hvězda prostě stojí za to.

 

Případy 1. oddělení to je zase jiná kategorie. Nevím jak Vás, milí čtenáři, ale mě ty kriminálky „odkudkoli“ absolutně nebaví. Poznat SPZ auta pomocí odrazu ze slunečních brýlí, které se lesknou ve výloze a to v absolutní tmě, to je prostě blbost. A aby při každém zatýkání policisté postříleli půlku města, se mi taky nezdá. Případy 1. oddělení přinesly nový nadhled. Konečně když policisté někoho hledají, nestačí se podívat do počítače, musí do terénu. Sehnat na něco povolení od státní zástupkyně taky trvá a ne, opravdu policisté nejezdí ve vymazlených Lamborghini, ale v běžných Fábiích. Šéf není prsatá blondýna, co snědla Ottův slovník, ale klasický nadřízený, který se musí starat o své ovečky a zároveň má na sobě tlak ze shora. Ubírá to však na hodnotě seriálu? Absolutně ne. Jsou to reálné situace, které si dokážu představit, že se tak odehrávají.

https://www.youtube.com/watch?v=v9–reryY6E

Cirkus Bukowsky tak nějak prolítnul a bez větší reklamy zase zaniknul. Přitom má velice zajímavý potenciál. Jedná se o detektivní příběh, ve kterém se kombinují prvky reality, cynismu, komediantství a sexu. Jak se říká, když naleznete mrtvou a nahou hezkou holku, značí to vždycky problém. Obzvlášť když je to Vaše milenka, se kterou jste se právě rozešli. Prostě klasická situace ze života. Vyzdvihnul bych i velmi slušnou hereckou práci hlavního hrdiny, Romana Řezníčka, který je prostě uvěřitelný. Ač má seriál pouze 6 dílů, tak každý trvá přibližně hodinu a ano, vyplatí se. Ostatně, udělejte si obrázek sami.

https://www.youtube.com/watch?v=DFvuNSKL0kY

Jsem rád, že v České televizi konečně zavál svěží vzduch. Je vidět, že výběr Petra Dvořáka na post generálního ředitele nebyla špatná volba. Záchvěv jeho vizí byl ostatně vidět i na Nově, kdy počin jako Comeback či Okresní přebor nášlap měl. Doufám, že na Kavčích horách neusnou na vavřínech, ale budou hrdě pokračovat dále.